Zeka: Paraqitja publike e Florim Ejupit e përshpejtoi arrestimin e tij

Shkruan: Milaim Zeka

Paraqiteja publike e Florim Ejupit – pershpejtoj arrestimin e tij

Florim Ejupi, pas rastit te dosjeve, ka shkaketuar hallakamen me te madhe te atyre qe jane cak i Prokurorise te Gjykates Speciale. Interes i kujte ka qene, dhe kush e ka keshilluar te dale publikisht, kete do ta mesojme me vone.

E verteta eshte se Florimi nuk tha bash asgje. Nuk tha diçka te panjohur per publikun e gjere. Ai deshi te perballej me Vehbi Kajtazin dhe shefin e tij, te cilit, edhe pse nuk ja thoshte emrin, dihej qe aludonte ne policin hetues – Fadil Syleviqi.

Gjate rrefimit te tij teper te gjate, i sulmuar me pyetje pothuajese te njejta, ku shumica ishin teper banale, dukej se skenari ishte identik me ate intervisten e zhvilluar nga Baton Haxhiu me Imer Imerin, vellain e Haki Imerit te vrare, te cilit iu pergaditen pyetjet dhe pergjigjet. Imer Imeri, i cili publikisht e kishte akuzuar Hashim Thaçin per vrasje politike, te njejten gje e ka bere edhe perpara Prokurorise ne Hage, ku te pakten ka deshmuar nja gjashte here, kesaje radhe kishte cak te akuzave Milaim Zeken dhe gruan e Rexhep Selimit. Krejte kjo ishte bere per te demantuar informatate e mia, ku thosha qe “ Thaçi ishte intervistuar edhe ne Hage, me 13 qershor, po edhe neper aeroporte nderkombetare”!

Pyetjet e drejtuara nga studio se “kush ishin politikanet me te cilet ai kishte mese shumeti jarani”, zbulonte lakuriq se intervista ishte e pergaditur nga nje pale e cila do ta demtonte palen tjeter. Florimi ne kete pike nuk e hengri karremin dhe nuk foli. Fliste per burimin e informatave te Vehbi Kajtazit, qe eshte Fadil Syleviqit, por asesi per kontaktete e tija, qe ne funde te fundit as qe kane rendesi.

Sidoqofte, Florim Ejupi ka pershpejtuar arrestimin e tije, dhe ai do te vazhdoje te flase perpara prokuroreve te Hages…/parrotlla.net/

Shpërndaje