Ushqimet që shpejtojnë metabolizmin

Metabolizmi ka rol shumë të rëndësishëm në peshën e shëndetin e secilit.

Me kalimin e viteve ai ngadalësohet dhe ushqimet procesohen me pak e kjo mund të dërgoj edhe tek shtimi në peshë.

Këto janë disa ushqimet që ju ndihmojnë të qëndroni në formë dhe të forconi metabolizmin tuaj:

Çaj jeshil maça, përdorimi i një çaji të tillë në ditë shpejton metabolizmin.

Ushqimet e pasura me proteina, si mishi, peshku, vezët, farat, arrat, lajthitë etj.

Fasulet gjithashtu janë në këtë listë. Proteinat dhe fibrat janë kyçe në shpejtimin e metabolizmit e fasulja është e pasur me të dyja, prandaj preferohet të konsumohet disa herë gjatë javës.

Farat chia gjithashtu duhet t’i shtoni në dietën tuaj.

Ushqimet e pasura me zink, hekur dhe selenium. Të gjitha këto minerale luajnë rol të rëndësishëm në funksionimin normal të trupit ndërsa këto të tria kanë një gjë të përbashkët, ndihmojnë në funksiomin e gjëndrës tiroide, e cila rregullon metabolizmin.

Të tjera ushqime që duhet t’i përdorni janë:

Rigoni, piperi i zi, panxhari e qershitë, çokollata, uthulla e mollës, kafeja, erëzat e djegësta, vaji i kokosit e çaji./PARROTLLA.NET/

Shpërndaje

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*