Si ta dini se keni mungesë të vitaminës D

Vitamina D quhet ndryshe dhe  vitamina e diellit. Ajo është një element i rëndësishëm për shëndetin kockor dhe jo vetëm.

Trupi ynë e siguron vitaminën D nëpërmjet ekspozimit në diell (rrezet UV-B) dhe  dietës ushqimore. Kjo lloj vitamine D që sigurohet nga jashtë duhet të përpunohet në mëlçi dhe veshka që të ushtrojë efektin e saj në kocka, njofton Klan Kosova

Por mungesa e saj mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore, ne ju sjellim disa prej tyre.

Dhimbje kockash

Vitamina D kur mungon dobëson aftësinë e trupit për të transportuar kalcium në kocka, gjë që qon në dobësimin e tyre.

Dhimbje muskulore

Vitamina D ka një ndikim të madh edhe në muskujt tanë, kur është në nivele të ulta sjell dhimbje, dobësim të muskujve apo zvogëlim të masës muskulore si dhe shërim të ngadaltë të tyre.

Dobësim të sistemit imunitar

Rënie flokësh

Lodhje të vazhdueshme

Shërim të ngadaltë të plagëve

Djersitje të fytyrës

/PARROTLLA.NET/

Shpërndaje

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*