Osmani kujton Bytyçin: Liria mbetet e paplotë sa kohë vrasjet politike mbesin të pazbardhura

Kryeparlamentarja Vjosa Osmani ka përkujtuar Ukë Bytyçin, ish-kryetarin e Degës së LDK-së në Suharekë në përvjetorin e 18-të të vdekjes së tij.

Osmani nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, Bytyçin e cilësoi si bashkëmendimtarin e bashkëveprimtarin e presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova.

“E kujtojmë familjarin e mirë e prijësin e urtë, i cili Suharekës e suharekasve ua dha modelin e prijësit guximtar e të vendosur, jo vetëm për organizimin e jetës paralele gjatë lëvizjes për pavarësi, në vitet ’90, duke qenë prijës i LDK-së në këtë komunë, por edhe për organizimin e luftës, duke marrë pjesë në organizimin e celulave të para të UÇK-së, dhe pas luftës, kur mori përsipër t’u printe qytetarëve të këtij qyteti në ndërtimin e jetës institcionale e politike” shkroi Osmani.

https://www.facebook.com/VjosaOsmaniMP/posts/1837687836393472

Shpërndaje

Comments are closed.