Mënyra të zgjuara për të humbur peshën pa stërvitje

A jeni duke ndjekur një dietë të rreptë dhe vazhdoni të jeni jashtë formës? Është koha për të hequr dorë nga dieta dhe për të ndjekur disa mënyra të zgjuara për të hequr qafe ato kile shtesë në mënyrë shumë të shpejt.

Eksperti i humbjes së peshës, Steve Miller thotë se ekzistojnë disa truket që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë në mënyrë efektive, pa ndjekur në dietë të rreptë.

1. Mbaj një pasqyrë: Është me të vërtetë e rëndësishme të shikosh madhësinë e trupit nëse dëshiron të humbësh ato kilogram shtesë. Për t’ju ndihmuar të bëni këtë, mbani një pasqyrë kudo që të shkoni. Kjo do t’ju motivojë për të ngrënë më pak.

2. Bëhuni vetë ekspert i humbjes në peshë: Ju duhet të motivoni veten për të humbur peshë. Duhet të bëni kontroll të ngrënies, transmeton Indeksonline.

3. Kujdes me yndyrën: Vit pas viti, shumë njerëz thonë, ‘Oh, unë kam shtuar aq shumë peshë gjatë Krishtlindjeve, unë mund edhe të ha atë që unë dua.’ Kjo është vetëm një justifikim. Mos i bëj ato. Gjithmonë kujtohuni që të mos hani kur ndiheni të ngopur dhe përpiquni të mendoni diçka që nuk lidhet me ushqimin.

4. Fshihni ushqimin ose mos e blini fare: Ju nuk do të jeni në gjendje t’i rezistoni nëse keni çokollata dhe biskota të ekspozuar rreth shtëpisë. Prandaj është mirë të mos blini ushqime që do të pengojnë qëllimet tuaja të humbjes së peshës.

5. Largohen nga konfliktet: Pas stresit të festave, viti i ri mund të jetë koha e vitit kur ne përfundojmë me një numër grindjesh verbale. Largohu prej tyre, përndryshe ndoshta do të përfundosh me ngrënie dhe me ca kile ekstra.

Lexoni po ashtu:  Limonin mund ta përdorni për çdo gjë

6. Mbani një shenjë paralajmëruese: Bëni vetes një shenjë paralajmëruese në madhësi të kartës së kreditit në të cilën shkruan, “nëse jeni të shëndoshë, mendoni përpara se të hani. Shikoni atë para se të hani për t’ju ndihmuar të kontrolloni atë që konsumoni, dhe atë se sa konsumoni.

7. Provoni në fustan: Pak para se të uleni për të ngrënë në shtëpi, shkoni në dhomën tuaj të gjumit dhe provoni atë veshje të cilën e keni më në qejf. Kjo do të ju motivojë për të kontrolluar sasinë e konsumimit të ushqimit.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn