Lajmi i fundit: Trump presidenti i parë në histori të SHBA’së që përballet me impeachment dy herë

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA ka fajësuar Presidentin Donald Trump për “nxitje të kryengritjes” në trazirat e javës së kaluar në Kapitol Hill.

Ai është presidenti i parë në historinë e SHBA që do të fajësohet dy herë – i akuzuar për krime .

Trump, një Republikan, tani do të përballet me një gjyq në Senat, ku nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me ndalimin e mbajtjes së detyrës përsëri, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Masa e fajësimit kaloi kryesisht përgjatë vijave të partisë. Trump do të largohet nga detyra në 20 Janar, pas humbjes së tij në zgjedhjet nëntorin e kaluar ndaj Demokratit Joe Biden.

Pas disa orësh debat të tensionuar të mërkurën, Dhoma e Përfaqësuesve, e kontrolluar nga Demokratët votoi pro impeachmentit.

Gjashtë republikanë thanë paraprakisht se do të përkrahnin demokratët për të rrezuar presidentin. Por shumica e konservatorëve i qëndruan besnikë Trumpit.

Por nuk ka gjasa që Trump të largohet nga Shtëpia e Bardhë para se mandati i tij të përfundojë në një javë pasi Senati nuk pritej të mblidhej me kohë.

Javën e kaluar, 139 Republikanë votuan kundër pranimit të rezultatit të zgjedhjeve të vitit 2020 dhe humbjes së Trump.

Shpërndaje