FAZ: Kosova në konflikt me Amerikën, z. Kurti po bën gabim serioz

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) sot ka publikuar një shkrim, që i është kushtuar zhvillimeve të fundit politike në Kosovë.

FAZ shkruan se Richard Grenell është përfaqësuesi special amerikan për “negociatat e paqes” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Me një paralajmërim të ashpër në Twitter, ai i drejtohet qeverisë në Prishtinë. Sepse për herë të parë, ajo doli hapur kundër Uashingtonit.

Kryeministri i ri kosovar, Albin Kurti me sa duket po shkon drejt një konflikti të hapur me Presidentin Amerikan, Donald Trump. Kjo është e jashtëzakonshme, sepse të gjithë kosovarët e dinë që çlirimi i Kosovës nga sundimi i Beogradit në vitin 1999 përmes bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë dhe shpallja e pavarësisë e vitit më 2008 janë kryesisht për shkak të Shteteve të Bashkuara. Deri më tani, asnjë kryeministër i qeverisë së Kosovës nuk ka guxuar të kundërshtojë kaq hapur Uashingtonin. Por, i tillë dukej plani i Kurtit, të cilin e prezantoj të mërkurën planin shtatë pikesh kundër Serbisë, duke injoruar kërkesat amerikane.

Presidenti Trump, qysh në vitin e kaluar e kishte caktuar të besuarin e tij, Richard Grenell si të dërguar special për “negociatat e paqes” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Edhe pas promovimit të tij të fundit si ushtrues detyre të Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, Grenell thuhet se do të vazhdojë të mbajë edhe titullin e negociatorit. A do të ketë sukses Grenell për të cilën BE-ja dështojë? Grenell ka këshilluar Kurtin që të heqë taksën 100% kundër mallrave serbe, e vendosur nga ish-kryeministri kosovar, Ramush Haradinaj në nëntor 2018.

Grenell dëshiron të tregojë se ai ka sukses në atë që BE-ja dështoi: të normalizojë marrëdhëniet serbo-kosovare. Kështu, Grenell ka shtyrë që Beogradi dhe Prishtina të bien dakord në parim për krijimin e lidhjeve direkte me tren dhe fluturim dhe ndërtimin e një autostradë ndërmjet dy kryeqyteteve. Por tarifat ndëshkuese janë një pengesë për çdo afrim, pasi Serbia dëshiron të negociojë përsëri pasi taksa të jetë hequr.

Grenell, është duke u përpjekur për suksesin e shpejtë të ndërhyrjes së tij në Ballkan në përputhje me eprorin e tij (Trump), prandaj kërkon që taksa të hiqet pa kushte.

Mund t’ju duket befasi që një zyrtar i lartë i administratës Trump ka deklaruar tarifat si instrumente të padëshiruar të politikës tregtare moderne, por në marrëdhëniet amerikane me Kosovën ka qenë gjithmonë ndryshe. Kurti vendos kushte për Serbinë Kurti u tregua të mërkurën i gatshëm për të hequr taksëm vetëm në rast të një kundërshpërblimi nga Serbia.

Ai njoftoi se Kosova do të heqë përkohësisht tarifat për lëndët e para nga Serbia nga mesi i marsit si një shenjë e vullnetit të mirë. Serbia gjithashtu duhet të demonstrojë një vullnet të mirë. Nëse qëndrimi negativ i Beogradit ndaj Prishtinës nuk ndryshon, Kosova do t’i rregullojë politikat e saj në masat serbe në të ardhmen dhe t’i forcojë ato në përputhje me rrethanat.

Kurti e përshkruan këtë qasje si “politika e reciprocitetit të plotë”. Grenell u përgjigj me një cicërimë të ashpër: “Ne nuk i mbështesim gjysmën e masave të kryeministrit Kurti. Pozicioni ynë është mjaft i qartë: tarifat duhet të hiqën plotësisht.

  1. Kurti është duke bërë një gabim serioz – dhe Presidentit Thaçi ia kemi bërë të qartë këtë në Shtëpinë e Bardhë sot“. Derisa Kurti njoftoi për qasjen e tij më të ashpër në Prishtinë, rivali i tij e brendshëm, Presidenti Hashim Thaçi, zhvilloi bisedime në Uashington. Konstelacioni tregon situatën e pasigurt të Kurtit, sepse kreu i qeverisë jo vetëm që është nën presionin e Amerikës, por gjithashtu duhet të merret me një akt balancues brenda. Si gjithmonë, Thaçi paraqitet si një nxënës i cili i bindet Uashingtonit. Edhe partneri më i rëndësishëm i koalicionit të partisë së Kurtit “Vetëvendosje” “Lidhja Demokratike e Kosovës” e moderuar, nuk dëshiron të mbështesë një kurs konfrontimi me Uashingtonin.

“Mashtruesi iu dorëzua në Serbi” Nga ana tjetër, paraardhësi i Kurtit, lideri aktual i opozitës, Ramush Haradinaj, luan atdhetarin e vjetër në Kosovë dhe i bën thirrje publikisht kryeministrit aktual që të mos heqë tarifat ndëshkuese, duke u munduar ta mbështet për qoshe pasardhësin e tij.

“Albin mashtruesi iu dorëzua Serbisë. Ky është fillimi i kthimit të Serbisë dhe Rusisë në Kosovë, “tha Haradinaj. Ai njoftoi se partia e tij do të sillte një rezolutë kundër heqjes së tarifave në parlamentin kosovar. Ai godet Kurtin në një pikën më të dobët. Kurti kishte akuzuar politikanët e qeverisë për servilizëm ndaj vendeve perëndimore për vite me radhë në fushatën zgjedhore dhe më parë si drejtues i opozitës, dhe këtë e tregoi me kokëfortësinë e tij, e cila shprehet edhe në emrin e partisë së tij.

Tani Thaçi, Haradinaj dhe kundërshtarët e tjerë mund të shijojnë duke parë atë që të përpiqet të dalë nga kurthi që i vuri vetes. Nga BE-ja mori lavdata në vend të kritikave Sidoqoftë, Kurti nuk është i vetëm në korridor. Sepse, derisa Uashingtoni e qortonte, sinjalet miqësore erdhën nga Brukseli.

Një zëdhënës për komisarin e politikës së jashtme të BE Josep Borrell përshëndeti ngritjen e pjesshme dhe të përkohshme të tarifave si hap të parë të saktë, i cili mund të ketë një efekt pozitiv në rifillimin e dialogut serbo-kosovar.

Shpërndaje

Leave a Comment

Your email address will not be published.