Del Ponte: Ekzistojnë prova të mjaftueshme për të dënuar Assadin

Komisioni Hetimore i OKB për Sirinë ka prova të konsiderueshme për të dënuar presidentin Bashar al-Assad për krime lufte, pohoi në një intervistë publikuar sot një prej anëtarëve më të shquar të këtij institucioni, Carla Del Ponte që pritet të japë dorëheqjen.

 

“Provat janë të mjaftueshme për të dënuar presidentin sirian, Bachar al-Assad për krime lufte, jam e bindur për këtë fakt”, njoftoi ish-prokurorja për krime lufte në një intervistë për mediat zvicerane “Mëngjesi i së Dielës” dhe “SonntagsZeitung”. “Por, për shkak të vetos së Rusisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për krijimin e një gjykate ndërkombëtare, nuk do të ketë as akuzë as gjykate speciale për momentin”.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Lexoni po ashtu:  LSDM-ja shpall fitoren e Milikije Halimit në Haraçinë