TOP LAJME

LIVE: Nis mbledhja e Qeverisë, Komisioni për demarkacion raporton gjetjet

Komisioni për shënjimin dhe mirëmbajtjen e kufirit shtetëror po prezanton para kabinetit qeveritarë, raportin e të gjeturave të reja në lidhje me demarkacionin me Malin e Zi. Shpejtim Bulliqi, i cili do të prezantojë të gjeturat rreth Demarkacionit, ka konfirmuar ditë më parë se tashmë raporti për këtë çështje është […]

Shpërndaje

Haradinaj shpall 28 nëntorin ditë pushimi

Kryeministri, Ramush Haradinaj ka marrë vendim që festa kombëtare e flamurit, 28 nëntori të shpallet ditë pushimi. “Duke u bazuar në Ligjin për festat zyrtare, kam vendosur që 28 nëntorin – si Dita e Shqiptarëve – ta shpalli ditë pushimi në territorin e Republikës së Kosovës, për t’i respektuar vlerat […]

Shpërndaje

Forca të shtuara të Njësisë Speciale rrethojnë QNR (FOTO)

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve ka nisur numërimi i votave me kusht, votave të personave me nevoja të veçanta dhe votave përmes postës, për 15 komuna, duke mos përfshirë Prishtinën, Prizrenin, Rahovecin edhe Dragashin, shkruan arbresh.info. Ajo çfarë bie në sy është numri i forcave të shtuara të Njësisë […]

Shpërndaje

Zeka: Kryetarit të komisionit, a është shkelur kushtetuta në rastin e Demarkacionit me Malin e zi (Video)

Në mbledhjën e Komisionit për Demarkacionin me Malin e zi, Deputeti Milaim Zeka tha se kuptohet presioni i jashtëzakonshëm që po i bëhet Kryetarit të tanishëm të komisionit për demarkacion me Malin e zi, Shpëtim Bulliqit nga tri anët, nga Qeveria aktuale, presion mediatik dhe presion nga Parlamenti i Kosovës […]

Shpërndaje

Abrashi: Malisheva për 4 vjet ndërtoi 12 shkolla, Prishtina asnjë (Video)

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, ka akuzuar qeverisjen e Shpend Ahmetit në kryeqytet për degradimin e arsimit. Abrashi ka thënë se arsimi në Prishtinë është një prej sektorëve që ka degraduar në Prishtinë, qoftë në cilësi, qoftë në infrastrukturë. “Në katër vjet në Prishtinë […]

Shpërndaje

Figurat më të rëndësishme në botë kishin një fillim të vështirë në jetën e tyre, këto ishin profesionet

Mund të jetë e kollajtë të imagjinosh se njerëzit më të pushtetshëm dhe me ndikim në botë, jetojnë një sferë, larg prej nesh, vdekatarëve të zakonshëm. Por nuk është tamam kështu, raporton PaRrotlla.net Shumë prej tyre e kanë nisur me punë të vogla, të vështira, për të fituar diçka. Donald […]

Shpërndaje

“Kumanova”, 746 vjet burg për të akuzuarit, 7 me burg të përjetshëm dhe 4 lirohen nga akuza

Gjykata e Shkupit sapo ka shpallur aktvendimet për të akuzuarit e “Lagjes së trimave”. Nga vendimi i gjyqit, madje rezulton se 7 prej të akuzuarit janë dënuar me burg të përjetshëm, ndërsa katër prej tyre janë shpallur të pafajshëm. Shtatë pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës iu shqiptua burg i përjetshëm, […]

Shpërndaje