Teknologji

BE-ja synon përshpejtimin e instalimit të 5G-së

Bashkimi Europian miratoi sot një rregullore të re për të përshpejtuar ndërtimin e infrastrukturës 5G duke thjeshtuar regjimin e lejeve. “Rregullat e reja nënkuptojnë se antenat mund të instalohen pa leje individuale”, deklaroi zëdhënësi i Komisionit, Johannes Bahrke. “Komisioni përcaktoi se ekspozimi ndaj sinjaleve 5G duhet t’u përmbahet kufijve të […]

Shpërndaje

Shërbimi i gjigantit Amazon tha se ‘zbuti’ një sulm kibernetik të “DDoS”, më të madhin ndonjëherë

Gjigandi i teknologjisë, Amazon, tha se shërbimi i saj “AWS Shield” ‘zbuti’ sulmin më të madh të DDoS të regjistruar ndonjëherë, duke ndaluar një sulm kibernetik prej 2.3 Tbps, në mes të muajit shkurt në vitin 2020. Sipas mediave të huaja, incidenti u zbulua nga kompania e “AWS Shield Landscape”, […]

Shpërndaje

Facebook ndryshon përsëri, zbuloni çfarë risie ka sjellë

Facebook ka bërë ndryshime të reja për opsionin video call në WhatsApp, Messenger dhe aplikacionin e tij kryesor, pas kërkesës së shtuar për to gjatë vetizolimit. Bisedave në grup, tashmë, mund t’u bashkohen deri në 50 persona. Kompania i tha BBC se i lancoi ​​tiparet më herët sesa ishte planifikuar […]

Shpërndaje