Teknologji

Edhe Apple pëson nga koronavirusi

Gjiganti i pajisjeve teknologjike “Apple” ka bërë të ditur se të ardhurat e kompanisë pritet të jenë më të ulëta nga parashikimet në tre muajt e parë të vitit 2020 për shkak të shpërthimit të koronavirusit të ri në Kinë. Kompania njoftoi se pas epidemisë, “Apple” është detyruar të mbyllë […]

Shpërndaje

Kujdes, Facebook ashpërson rregullat

Shefi i Facebookut, Mark Zuckerberg, ka bërë thirrje për ashpërsimin e rregullave kundër përmbajtjes së dëmshme në internet, duke thënë se nuk varet nga rrjetet sociale për të treguar se çfarë është liri e shprehjes nëpër përmbajtjet e tyre Duke përmendur Kinën, Zuckerberg ka thënë se kontrolli i tepruar i […]

Shpërndaje

Pas Balenës Blu, sfida e re e TikTok po kthehet në problem serioz për prindërit dhe fëmijët

Aplikacioni TikTok duket se po shfaq një sfidë të re dhe të rrezikshme për të gjithë fëmijët dhe adoleshentët. E quajtur “tripping jump”, sfida e çuditshme është bërë virale në mediat sociale. Siç raporton “Gadgets Now”, sfida është një stres i ri për shkollat ​​dhe shqetësim i madh për prindërit […]

Shpërndaje

WhatsApp i bën 2 miliardë përdorues

WhatsApp, aplikacioni i mesazheve, i drejtuar nga Facebook, njoftoi sot se numëronte tashmë më shumë se dy miliardë përdorues në mbarë botën dhe u shpreh i vendosur për të mbrojtur bisedat e tyre private. “Ne jemi të mrekulluar të ndajmë në këtë ditë që WhatsApp numëron më shumë se dy […]

Shpërndaje

Huawei premton 5G “Made in Europe”

Kreu i Huawei-t për Europën njoftoi sot se gjigandi kinez i telekomunikacionit do të instalojë njësi prodhimi në kontinentin europian, ndërkohë që grupi po përpiqet të luftojë presionin amerikan mbi vendet e bllokut për ta ndaluar kompaninë. “Huawei është më i angazhuar se kurrë ndaj Europës”, tha Abraham Liu, zëvendëspresidenti […]

Shpërndaje