Teknologji

Apple paralajmëron konferencë më 15 shtator – nuk pritet të prezantohet iPhone 12

Apple ka zbuluar zyrtarisht se do të mbajë një konferencë speciale këtë shtator, teksa ka ftuar gazetarët dhe publikun e gjerë që ta ndjekin atë ‘online’, kudo që ndodhen, më 15 shtator, nga ora 19:00 (sipas kohës sonë). Në këtë ngjarje, Apple pritet të zbulojë pajisje krejtësisht të reja, përfshirë […]

Shpërndaje

“ILLCON” i vlerësuar nga Apple si “Aplikacioni i gjeneratës së re”

“ILLCON” është rrjet social, i pari i këtij lloji, ndërthurje ndërmjet sistemeve më të pëlqyera të aplikacioneve tjera, me teknologjitë më të reja. “ILLCON” është lansuar më datë 25.08.2020, ku nga ajo datë është në dispozicion dhe ju mundëson përdoruesve të tij komunikim ndërmjet vete përmes fotografive, publikimin e momenteve […]

Shpërndaje

​Rrëzohet sateliti i NASA-s pas 56 vjetësh në hapësirë

Sateliti i NASA-s u dogj në atmosferën e Tokës edhe pasi kaloi shumë vite në hapësirë. Bëhet fjalë për Observatorin e Gjeofizikës 1 (OGO-1), i cili udhëtoi në hapësirë në shtator 1964. Në pesë misionet e para, sateliti supozohej të ndihmonte shkencëtarët të kuptonin më mirë fushën magnetike të Tokës […]

Shpërndaje

Apple dhe Google përmirësojnë sistemin e paralajmërimit për COVID-19

Gjigantët e teknologjisë “Apple” dhe “Google” njoftuan sot se sistemi i tyre i paralajmërimit për ekspozimin ndaj koronavirusit do të jetë i disponueshëm në telefonat e tyre inteligjentë pa instaluar një aplikacion të veçantë. Sistemi i paralajmërimit të ekspozimit do të integrohet në iPhone të “Apple” dhe telefonat Android të […]

Shpërndaje

Fushata pati sukses, Apple vendos Kosovën në hartë

197 mijë e 175 persona të cilët e kanë nënshkruar peticionin “Put Kosovo on Apple Maps”, ia kanë arritur qëllimit. Kosova tashmë është vendosur në hartat e Apple. Peticioni i nënshkruar nga 197 mijë e 175 qytetarë në change.org, duket se ka pasur sukses. Apple ka vendosur Kosovën në hartat […]

Shpërndaje

19-vjeçarja vret veten duke folur me shoqen në telefon, pasi nuk merrte shumë ‘like’ në postime

Një kameriere 19-vjeçare, e varur pas përdorimit të rrjeteve sociale, ka vrarë veten teksa po fliste në telefon me shoqen e saj, në lidhje me numrin e pakët të “like-ve” që merrte në “Instagram”. Pasi mori njoftimin nga shoqja e viktimës, e cila ishte alarmuar nga ajo që dëgjonte nga […]

Shpërndaje

Apple, kompania më e vlefshme amerikane në treg

Gjiganti teknologjik, Apple është kthyer të mërkurën në kompaninë e parë amerikane në vlerë të 2 trilionë dollarëve. Në mars të vitit 2018, Apple që prodhon telefonat e llojit, iPhone ka qenë kompania e parë 1 trilionëshe në treg. Kjo kompani përcillet tani nga gjigantë tjerë të teknologjisë, përfshirë Amazon, […]

Shpërndaje

A JENI GATI PËR APLIKACIONIN E GJENERATËS SË RE? (FOTO)

ILLCON APP; Është rrjet social, i pari i këtij lloji, ndërthurje ndërmjet sistemeve më të pëlqyera të aplikacioneve tjera, me teknologjitë më të reja të krijuara nga 20 vjeçari Kosovar ILIRJAN BIBLEKAJ. ILLCON, Inc. është i themeluar në shtetin e Delaware, SHBA dhe i vlerësuar nga Apple, Inc. si “Aplikacioni […]

Shpërndaje

Transmetuesi publik suedez ua ndalon punonjësve përdorimin e TikTok-ut

Radio Televizioni Publik i Suedisë (STV) njoftoi se ua ka ndaluar punonjësve të përdorin aplikacionin kinez, TikTok, në telefonët e tyre të punës për arsye sigurie. “Departamenti i sigurisë ka zbuluar që aplikacioni TikTok shpalos më shumë informacione sesa ajo që konsiderohet e nevojshme”, shkroi SVT në faqen e saj […]

Shpërndaje