Faqe e sponsorizuar

Ministri Pal Lekaj mbajti takim me BERZH-in dhe Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini

Me qëllim të koordinimit të mjaftueshëm mes Ministrisë së Infrastrukturës, Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) dhe Komunës së Gjakovës, Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti sot në takim dy përfaqësues të BERZH-it dhe Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini. Pika kryesore mbi të cilën u zhvillua ky […]

Shpërndaje

“Akademski Peçat” sjell Lulzim Tafën në gjuhën maqedone

Njëra ndër shtëpitë më të njohura botuese në Maqedoni “Akademksi Peçat”, ka botuar një përmbledhje me poezi të zgjedhura të poetit të njohur kosovar, Lulzim Tafa, me titull “Dali ti imas bolka” (“Ti a ke dhembje”). Në parathënien e librit, studiuesi maqedonas prof.dr.Hristo Petreski, e ka quajtur Lulzim Tafën një […]

Shpërndaje

Për marrëveshjen e Kosovës me Shtetin e Katarit, shkruajnë edhe mediat e huaja (Foto)

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj të dielën bëri të ditur se Kosova së shpejti pritet të bëhet me pilotë të Aviacionit Civil. Marrëveshja në fjalë u bë mes Kosovës dhe Shtetit të Katarit. Ndërkohë lidhur me këtë marrëveshje kanë raportuar edhe mediat e Katarit. Sipas shefit të kabinetit të Ministrit […]

Shpërndaje

Reçica merr mbështetjen e Britanisë së Madhe për trajtimin e viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, zhvilloi një takim me Baroneshën Britanike, znj. Arminka Helić, njëherësh anëtare e Dhomës së Lordëve në Britani të Madhe. Temë diskutimi në mes të ministrit Reçica dhe Baroneshën Helić ishin zhvillimet e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës sa i përket viktimave të […]

Shpërndaje

Lekaj njofton se do përmbyllet rruga me tre emra në magjistralen Prishtinë -Mitrovicë

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook”, ka bërë me dije se projekti i autostradës “Tre Heronjtë-Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha”, do të përfundojë brenda dy viteve edhe pse ishte lënë në harresë në vitet e kaluara. Ministri Lekaj, i ka […]

Shpërndaje

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale jep një lajm të mirë për punëkërkuesit

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS), në bashkëpunim me Programin për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara (UNDP) dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme (MPB), shpall të hapur Programin e Vetëpunësimit për vitin 2018, për personat e riatdhesuar në të gjitha komunat e Kosovës si dhe për punëkërkuesit e rregullt […]

Shpërndaje

Reçica raportoi para Komisionit rreth gjendjes së të miturve që punojnë në sektorin privat

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica raportoi sot para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, në lidhje me gjendjen ekzistuese të të rinjve dhe të miturve të cilët punojnë në sektorin privat.   Reçica i informoi deputetët rreth mekanizmave për […]

Shpërndaje

Reçica diskuton rreth projektit për angazhimin e të rinjve me Bankën Botërore

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica zhvilloi sot një takim më përfaqësues të Bankës Botërore, të kryesuar nga Marco Mantovanelli, menaxher i Bankës Botërore për Kosovë. Temë diskutimi ishte projekti i Bankës Botërore, “Përfshirja e të Rinjve dhe Ndërmarrësia”. Z.Mantovelli tha se, nëpërmjet këtij projekti synohet të arrihet […]

Shpërndaje

Spitali Amerikan thirrje drejtuesve të automjeteve dhe këmbësorëve për kujdes të shtuar në komunikacion

Fluksi i madh i bashkatdhetarëve të cilët në sezonin e verës vizitojnë shumë Kosovën, dita ditës po rritet. Me ardhjen e mërgimtarëve në vendlindje edhe komunikacioni gjithnjë e më shumë po mbingarkohet, në këtë mënyrë edhe aksidentet rrugore janë të shumta. Fatkeqësisht shumica prej tyre janë me fatalitet, dhe ky […]

Shpërndaje