Shëndetësi

Cilat ushqime duhet t’i shmangni gjatë pandemisë

Të ushqyerit shëndetshëm është kurdoherë me rëndësi, veçanërisht në ditë pandemie”. Nëse jeni të infektuar me Covid, e keni kaluar ose ende jo duhet t’i kushtoni rëndësi dietës ushqimore. Fundja, jo më kot një shprehje interesante thotë se ne jemi çfarë hamë. Çfarë duhet të shmangni! Kur gatuani përpiquni të […]

Shpërndaje

Shtetasi i Kosovës konfirmohet me variantin e ri të Covid-19

Për shkak të mundësisë që lloji “anglez” i koronavirusit të jetë i pranishëm në numër të madh në Slloveni, qeveria sllovene do të rishikojë vendimet mbi lehtësimin e masave anti-epidemike javën e ardhshme, njoftoi kryeministri Slloven Janez Jansha në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp të dielën. Jansha tha se […]

Shpërndaje

Ushqimet që ju sigurojnë sasinë e duhur të kalciumit

Kockat pavarësisht se kanë një përbërje të fortë, ato mund të preken nga sëmundje dhe dëmtime mjaft serioze. Prandaj nevoja për të qenë të kujdesshëm dhe të shëndetshëm është gjithnjë prezente. Për të pasur kocka të forta nuk ju duhet të bëni asgjë të jashtëzakonshme, mjafton të ktheni ushqimin në […]

Shpërndaje

Konsumimi i birrës mund të zgjasë jetën e meshkujve

Studimet thonë që birra zgjatë jetën. Një studim thotë që konsumimi i birrës çdo ditë, mund të shkaktojë jetë gjatësinë e burrave deri në vitet 90, raporton “The Sun”. Një gotë birrë në ditë, ka shanse 81% të ju zgjasë jetën. Femrat të cilat konsumojnë birrë kanë tre herë më […]

Shpërndaje

Nesër dërgohen 30 mostra në Berlin për të verifikuar se a ka variant të ri të COVID-19 në Kosovë

Derisa në shumë shtete kanë filluar të përhapen disa variante të reja të virusit COVID-19, në Kosovë nuk dihet ende nëse ka raste të infektuara edhe me këto variante. Kjo pasi një variant tjetër pos atij që ka qenë i pranishëm, nuk mund të detektohet në vend. Kësisoj, mostrat e […]

Shpërndaje

Të gjitha arsyet pse lëkura ka nevojë patjetër për vitaminën C

Vitamina C ka shumë efekte pozitive në shëndetin tonë, por për lëkurën, ajo bën mrekulli. Studimet konfirmojnë se në vetëm tre muaj aplikimi të rregullt të kësaj vitamine, lëkura është plot jetë, me një teksturë të mrekullueshme, pa njolla, pa skuqje dhe paraqitje rinore. Hidratimi Lëkura ka përgjithësisht shumë etje […]

Shpërndaje

”Ambasadorët” e punës që nderojnë shqiptarët. Shahen në Kosovë, në Perëndim drejtojnë shërbimet sociale

Afërdita Vrajolli nga Prishtina që menaxhon sistemin e Shtëpive të Pleqve në Stockholm. Ndryshe nga sa propogandohet që shqiptarët nëpër botë zënë faqet e para të gazetave dhe titujt kryesorë të mediave vetëm për krime apo braktisje të vendit, e vërteta është se ka shembuj të pafund kur vëmendja mediatike […]

Shpërndaje