Shëndetësi

Infermieri: Ne shikojmë temperaturën, s’e kemi aftësinë e ministrit që të dallojmë koronavirusin me sy

Asnjë shtetas i Kosovës nuk mund të kalojë kufirin Kosovë-Shqipëri nëse ka temperaturë. Në pikat kufitare po qëndrojë infermierë të cilët u matin temperaturën qytetarëve. Nëse hasin me dikë që ka temperaturë ata thërrasin menjëherë ekipin mjekësor. Infermieri Fitim Karimani që shërben në pikën kufitare në Vërmicë ka treguat në […]

Shpërndaje

OBSh: Remdesiviri nuk rekomandohet për pacientët me COVID-19, s’ka dëshmi për efekt pozitiv

Një panel i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha të premten se ilaçi Remdesivir nuk rekomandohet për pacientët e hospitalizuar me COVID-19, pavarësisht sa të sëmurë janë, sepse nuk ka dëshmi që ai e përmirëson shkallën e mbijetesës apo që e zvogëlon nevojën për përdorim të ventilatorit. “Paneli gjeti mungesë të […]

Shpërndaje

3 ushqime që duhet të hani gjatë periodave dhe 3 që duhet të shmangi me patjetër

Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë gjithë ciklit menstrual, dhe luhatja e hormoneve nuk është arsyeja e vetme për këtë. Ato gjithashtu humbasin mineralet thelbësore dhe vitaminat përmes gjakderdhjes. Në mënyrë që të rikthehen këto humbje, ekspertët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me periodat e tyre. Disa produkte […]

Shpërndaje

Arban Abrashi infektohet me koronavirus

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi është infektuar me COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë ministri përmes një postimi në Facebook. “Miq,Pas shfaqjes së disa simptomave, jam testuar për COVID 19 dhe kam rezultuar pozitiv.Me shëndet jam mirë dhe nuk kam ndonjë komplikim. Ju lutem keni kujdes dhe përmbahuni […]

Shpërndaje

Si t’i njoftoni tjerët se jeni infektuar me COVID-19?

Keni frikë t’u tregoni njerëzve që keni COVID-19, virusin që ka vrarë mbi një milion njerëz në të gjithë botën? Nuk je vetëm Niro Feliciano, një psikoterapiste njohëse dhe drejtuese e ‘podcastit’ “Përballja me normalen e re të COVID-19”, ka trajtuar shumë pacientë që janë diagnostikuar me coronavirus dhe ajo […]

Shpërndaje