Shëndetësi

Pesë të vdekur dhe 286 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

Instituti Kombëtar i shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.951 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 284 […]

Shpërndaje

Portugalia në kolaps nga Covid-19

Qeveria gjermane ka vendosur për të ndihmuar Portugalinë me personel mjekësorë, pasi atje po njihet një shtim i shpejtë i rasteve të infektuara, aq sa spitalet e tejmbushura kanë detyruar autoritete që të dërgojnë disa pacientë drejt Austrisë. Mediat e huaja shkruajnë se Portugalia i kërkoi ndihmë Gjermanisë pasi zbuloi […]

Shpërndaje

SHBA, urdhër për maskat në transportin publik

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), lëshuan një urdhër, i cili kërkon mbajtjen e detyruar të maskave në të gjitha format e transportit publik, si pjesë e përpjekjeve të vendit për të luftuar përhapjen e koronavirusit. Urdhri, i cili hyn në fuqi të hënën, kërkon që njerëzit […]

Shpërndaje

Varianti i ri i Covid’it mbërrin në Kosovë, infektologu tregon se sa i rrezikshëm është

Paraqitja e rasteve në Kosovë me variantin britanik të koronavirusit, duhet të jetë alarm për qytetarët për kujdes dhe respektim të masave kundër pandemisë, thonë infektologët Salih Ahmeti dhe Ilir Tolaj. Ata paralajmërojnë se në javët në vazhdim Kosova mund të regjistrojë rritje të rasteve të reja me koronavirus edhe […]

Shpërndaje

Ekspertët kanë një këshillë për mbajtjen e maskës, që do t’ju mbrojë nga variantet e reja të Covid-19

E dimë që mezi po prisni t’i hiqni maskat dhe të shpëtoni njëherë e mirë prej tyre, por kemi një lajm të keq. Është koha të shtoni shtresat e maskës! Zyrtarët e shëndetësisë kanë filluar të rekomandojnë mbajtjen e dy maskave për të ndihmuar në frenimin e numrit marramendës të […]

Shpërndaje

OBSH-ja këshilla të reja për trajtimin e Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit, ka publikuar ditën e sotme këshillat e reja në trajtimin e pacientëve të infektuar me Covid-19, përfshirë edhe ata që vazhdojnë të shfaqin simptoma pas shërimit, raporton Reuters. “Këshilla e re në përditësimin e sotëm është që personat të cilët kanë Covid-19 dhe po trajtohen në […]

Shpërndaje

Raportohet rasti i parë me Covid-19 pas më shumë se dy muajsh në Zelandën e re

Zelanda e Re ka raportuar rastin e saj të parë të COVID-19 jashtë një strukture karantine në më shumë se dy muaj. Zyrtarët e shëndetësisë thanë se një grua 56-vjeçare e cila ishte kthyer kohët e fundit nga Evropa rezultoi pozitive 10 ditë pasi përfundoi një periudhë të detyrueshme dy-javore […]

Shpërndaje