Shëndetësi

Mister shkaku i helmimit të nxënësve, mësuesja: Po zhvillohej ora e biologjisë, s’po bëhej eksperiment

Mbetet mister shkaku i helmimit të disa nxënësve të Shkollës “Janaq Kilica” në Fier. Mjekët thonë se ende nuk e kanë zbuluar shkakun dhe se nxënësit janë jashtë rrezikut për jetën. Ndërsa një prej mësueseve sqaron se në klasën ku ndodhi ngjarja nuk po kryeshin eksperimente dhe po zhvillohej ora […]

Shpërndaje

IKSHPK: Nuk ka koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) gjatë ditës së sotme ka marrë informata nga Klinika Infektive e QKUK-së për shtatë raste të dyshimta në COVID-19. Në laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar shtatë pacientët, në virusin SARS CoV-2 dhe të gjithë kanë rezultuar negative me virusin […]

Shpërndaje

A mund të transmetohet koronavirusi përmes telefonit?

Dezinfektimi i telefonave të mençur dhe pajisjeve të tjera është pjesë e standardeve mjekësore parandaluese për pacientët që kanë infeksion të këtij mikrobi shumë rezistent. Specialistë të sëmundjeve infektive kërkojnë kujdes që të mos e lidhim përdorimin e telefonit mobil me përhapjen e koronavirusit. Një virus ka nevojë për qeliza […]

Shpërndaje

Virologia italiane i jep fund debatit: në javët e ardhshme s’flasim më për coronavirus, thjesht lani duart

Maria Rita Gismondo, 66 vjeçe është drejtoresha e Laboratorit të Mikrobiologjisë Klinike, Virologjisë, dhe Diagnistikimit bio-urgjent e cila ka punuar me netë të tëra për dy javë rresht për koronavirusin. Ajo thotë se ka një bombardim me lajme që nxisin frikën, se njerëzve po u bëhet lavazh kolektiv truri, kur […]

Shpërndaje

OBSH: Shpërthimi i koronavirusit po përkeqësohet

Shpërthimi i koronavirusit “po përkeqësohet”, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të premten, pasi Nigeria konfirmoi rastin e parë në Afrikën Nën-Sahariane. OBSH-ja përsëriti paralajmërimin e saj se koronavirusi mund të arrijë shumicën e vendeve të botës, “nëse jo të gjitha”. Zëdhënësi Christian Lindmeier tha për gazetarët në Gjenevë se […]

Shpërndaje

Si të shpëtojmë nga Coronavirusi?

Dr. Ismail Lutolli spec. Pediater Subspecialist Dietolog – Nutricionist Subspecialist Hematolog, Onkolog Në momentet kur shkrimi të jetë publikuar, secili nga ne ka një pyetje që i sillet vërdallë: Çfarë të bëjmë për t’u mbrojtur më mirë në rastin e infeksionit? A ka shpëtim nga Coronavirusi? Përgjigja është PO, pa asnjë dyshim […]

Shpërndaje

Rami Morina, një asistente stomatologjike, që udhëheq ordinancën në Gjenevë

Rami Morina pati guximin që të iniciojë një projekt mjaft të pazakonshëm, ndoshta të vetmin të këtij lloji në këtë fushë: që ajo, si ndihmëse stomatologu, të marrë udhëheqjen e një ordinance stomatologjike. E ardhur në Gjenevë në vitin 1989 si një vajzë 14 vjeçare, Ramize Lenjani Morina, ose Rami, si e njohin shoqëria e […]

Shpërndaje