Rajoni & Bota

Maqedoni, vdekshmëria e lartë e foshnjave vë në alarm institucionet

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë ka paralajmëruar një varg masash, përmes së cilave synohet të ulet numri i vdekjeve të foshnjave të porsalindura. Ndër masat e ndërmarra janë: specializimii kuadrit të mjekëve, rritja e numrit të gjinekologëve amë, ngritja e cilësisë së shërbimeve në maternitet etj. Këto masa të paralajmëruara […]

Shpërndaje

Trump: Memorandumi i demokratëve për Rusinë është “tejet politik”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, thotë se memorandum sekret i shkruar nga anëtarët demokratë të Kongresit amerikan, për ta kundërshtuar një dokument të republikanëve të publikuar së fundit, është “tejet politik” dhe duhet të “redaktohet” shumë. Zoti Trump, pardje e ka bllokuar publikimin e këtij memorandumi, i cili […]

Shpërndaje

Aeroplani me 71 persona në bord u rrëzua, autoritetet: Shanset për të mbijetuar thuajse zero

Siç raportojnë mediat ndërkombëtare,  aeroplani që u nis nga Moska dhe po shkonte për në Orsk, pesë minuta pas ngritjes, filloi të zbriste në 3300 metra në minutë. Kjo sipas ‘Flightradar24’, një faqe interneti për trafik ajror, i postuar në Twitter. Një burim i shërbimeve të emergjencës i ka thënë […]

Shpërndaje

Rusi, rrëzohet avioni me 62 pasagjerë

Një avion ajror rus që me të paktën 62 pasagjerë është rrëzuar, pak pasi është ngritur nga një aeroport të Moskës drejt Uraleve, raportojnë mediat ruse. Aeroplani Saratov Airlines An-148 ishte nisur për në qytetin e Orsk, kur është zhdukur nga radarët. Një burim i shërbimeve të emergjencës i ka […]

Shpërndaje

Media serbe: Çekia nënshkruan peticion për tërheqjen e njohjes për Kosovën

Ish-diplomati çek, Jan Kavan, ka filluar një peticion për tërheqjen e njohës për Kosovën nga Republika Çeke. Po ashtu lidhur me këtë është raportuar se do të organizohet edhe një protestë, ku pritet t’i bashkohet edhe presidenti Milosh Zeman. “Shpresojmë që kërkesës sonë do t’i bashkohet edhe presidenti Milosh Zeman”, […]

Shpërndaje