Rajoni & Bota

Austria kthen izolimin e plotë

Austria ka vendosur masën e izolimit mbarëkombëtar në përpjekje për të vënë nën kontroll pandeminë e COVID-19. Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, u ka kërkuar austriakëve, që të mos takojnë askënd jashtë shtëpisë së tyre, në një përpjekje për të frenuar një rritje të shpejtë të rasteve me koronavirusin e […]

Shpërndaje

Armenia dhe Azerbajxhani shkëmbejnë trupat e të vrarëve

Armenia dhe Azerbajxhani të shtunën i shkëmbyen trupat e ushtarëve të vrarë, të cilët humbën jetën gjatë luftimeve afër qytetit Shusha në rajonin e Nagorno-Karabakut, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit. Përmes një deklarate, kjo ministri tha se trupat e ushtarëve të rënë janë mbledhur me pjesëmarrjen e forcave paqeruajtëse […]

Shpërndaje

Gjermania planifikon të ndajë 22 miliardë euro për kompanitë e prekura nga COVID-19

Gjermania planifikon të ndaj 22 miliardë euro si ndihmë për kompanitë dhe të vetëpunësuarit e prekur nga COVID-19, nga janari deri në qershor të vitit 2021. Pakoja e ndihmës për koronavirus gjatë nëntorit në Gjermani për të kompensuar kompanitë e prekura nga masat e izolimit këtë muaj, do të arrijë […]

Shpërndaje

Suedia shtrëngon masat pas rritjes së rasteve me COVID-19

Suedia duket se ka ndryshuar strategji në parandalimin e përhapjes së COVID-19. Teksa një kohë dalloheshin nga pjesa tjerët e Evropës për masa të lehta tashmë autoritetet atje kanë shtrënguar masat, shkruan Euronews. Infeksionet e reja dhe pranimet në spitale janë rritur në të gjithë vendin. Zyrtarët kishin shpresuar që […]

Shpërndaje

​Japonia e prekur nga vala e tretë e koronavirusit

Japonia raportoi një rekord ditor të 1,645 të infektuar rishtas me koronavirus të enjten, që ekspertët thonë se shënon valën e tretë të virusit, raportojnë mediat lokale. Shifra, e cila përfshin një rekord 236 raste të reja në ishullin Hokkaido në veri të vendit, tejkaloi rekordin e mëparshëm prej 1596, […]

Shpërndaje

Kryediplomatja e Kosovës: Vuçiqi – këlyshi i Rusisë, po e kërcënon rajonin me luftë

Kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla, e ka quajtur Aleksander Vuçiqin si ‘këlysh të Rusisë’ i cili bashkë me Moskën zyrtare po tenton të minojë stabilitetin dhe paqen në rajon. Ky reagim i ministers kosovare ka ardhur pasi Vuçiq ka thënë se Serbia po përgatitet ushtarakisht pasi që një konflikt i ngrirë […]

Shpërndaje

Presidenti i zgjedhur Biden telefonon aleatët e Amerikës që Trump i kishte zemëruar

Pasi fitojnë zgjedhjet presidenciale, presidentët e zgjedhur amerikanë iu telefonojnë miqve të shtetit në mbarë botën. Me liderët e këtyre shteteve aleate flasin për agjendat e politikës së jashtme në vitet që vijnë. Të mërkurën, domethënë dje, ekipi i tranzicionit të Bidenit njoftoi se ai kishte folur me liderët e […]

Shpërndaje

Mbi 52 milionë raste COVID-19 në botë

Numri i njerëzve që janë infektuar me koronavirus në botë, që nga fillimi i epidemisë, ka arritur në 52 milionë e 24 mijë e 841, njoftoi sot portali Worldometer. Deri më tani, 36 milionë e 531 mijë e 460 persona janë shëruar nga virusi, ndërsa 1 milion e 282 mijë […]

Shpërndaje