Rajoni & Bota

Behgjet Pacolli i dërgon kryeministrit Edi Rama një letër: “Kombi ynë është nën sulm”

Presidenti i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, i ka dërguar letër kryeministrit shqiptar Edi Rama pas zhvillimeve të fundit në lidhje me Gjykatën Speciale. Ai i ka kërkuar kryeministrit Rama “të drejtojë një përpjekje të gjerë kombëtare për të kundërshtuar në mënyrë diplomatike raportin Dick Marty”. Pacolli në […]

Shpërndaje

Shqipëria miraton paketën e rimbursimit të barnave për të prekurit me COVID-19

Këshilli i Ministrave i Shqipërisë ka miratuar paketën e rimbursimit të barnave për trajtimin ambulator në banesë të personave të diagnostikuar me COVID-19. Sipas kësaj, vendimi është miratuar rimbursimi i paketës së barnave për trajtimin ambulator në banesë për personat e diagnostikuar me COVID-19 nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm […]

Shpërndaje

Engel nuk e lë rehat Specialen, ia numëron krimet e Serbisë dhe potencon se Haga po i ndjek vetëm shqiptarët

Komiteti për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve i SHBA-së, të cilin e kryeson kongresisti Eliot Engel, ka thënë se çdo kush që ka kryer krime të luftës në Kosovë, pa marr parasysh etninë, duhet të sillet para drejtësisë. Ky reagim erdhi pas raportimeve të mediave se trupa të […]

Shpërndaje

Policia gjermane përleshet me protestuesit për masat anti-COVID-19

Policia gjermane përdori topa uji the gaz lotsjellës për të shpërndarë mijëra protestues që janë kundër masave të reja ligjore për zbatimin e kufizimeve në kohë pandemie. Masat u miratuan të mërkurën përkundër protestave. Protestuesit në Berlin hodhën shishe ndaj policisë dhe ndezën bomba tymi. Policia arrestoi disa protestues ndërsa […]

Shpërndaje

Rregulla të reja për të hyrë në Angli

Efektet e Brexit nisin të marrin jetë. Qeveria britanike ka nisur një fushatë sensibilizuese në të gjithë Evropën për të përgatitur qytetarët e BE-së për sistemin që do të rregullojë imigracionin në Mbretërinë e Bashkuar, duke filluar nga 1 janari 2021. Lëvizja e lirë midis BE-së dhe Britanisë do të […]

Shpërndaje

Egërsohet Vulini: Shaip Kamberi dhe krejt shqiptarët janë ‘shiptari’

Aleksandër Vulin thotë se sipas fjalorit serb, termi ‘shiptari’ nuk është ofendues sepse ‘është term që shqiptarët e përdorin ndaj vetvetes’. Këtë deklaratë Vulini e bën pas reagimit të Shaip Kamberit, i cili tha se ‘Vulin po ofendon shqiptarët duke iu drejtuar me ‘shiptari’, shkruan V.Novosti. “Është interesant se si […]

Shpërndaje

Austria nis karantinën kombëtare

Nga kjo e martë, Austria bëhet vendi i dytë europian që shpall karantinën kombëtare pas Francës. Njerëzit do të lejohet të dalin nga shtëpitë vetëm për arsye të rëndësishme, për blerje, për të shkuar në punë e për të marrë shërbim mjekësor. Baret, restorantet, sallonet e bukurisë dhe të gjitha […]

Shpërndaje

Përvjetori i çlirimit të Tiranës nga nazistët

Trupat e brigadës së parë sulmuese të udhëhequra nga Mehmet Shehu më 17 nëntor 1944 çlirojnë Tiranën nga nazistët gjermanë, pas 19 ditë luftimesh të ashpra ku banorët e kryeqytetit luajtën rol aktiv. Forcat partizane patën edhe mbështetje nga ajri nga forca ajrore britanike që sulmonin autokolonat gjermane jashtë kryeqytetit, […]

Shpërndaje