Rajoni & Bota

NASA shpejton daljen në hapësirë të ekuipazhit të përbërë vetëm nga gra

Një ekuipazh astronomësh i përbërë vetëm nga gra do të dalë jashtë Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) këtë javë, deklaroi sot NASA. Astronautet, Christina Koch dhe Jessica Meir, do të guxojnë të dalin në hapësirë, për të zëvendësuar një kontrollues të energjisë që u prish gjatë fundjavës, njoftoi agjencia hapësinore amerikane. […]

Shpërndaje

Kurdët e Irakut kërkojnë t’u bashkohen atyre të Sirisë kundër Turqisë

Një grup deputetësh i ka kërkuar Parlamentit Rajonal të Kurdistanit në Irak që të dërgojnë përforcime nga trupat irakiane të Peshmerga (Peshmerga: Ata që Përballen me Vdekjen) për t’i mbështetur forcat në Irak kundër ushtrisë turke. Deputetët kanë kërkuar një seancë të jashtëzakonshme, ndërkohë që Turqia vazhdon të bombardojë pozicionet […]

Shpërndaje

Turqia refuzon armëpushimin: Arratisen 275 mijë persona nga sulmet vdekjeprurëse

Mijëra persona janë larguar nga Siria e Veriut, ndërkohë që sulmi turk përshkallëzohet, sipas zyrës së OKB për Bashkërendimin e Punëve Humanitare. Agjencia thotë se raportimet për njerëzit që zhvendosen sa vjen e rritet, ndaj numri real mund të jetë më i lartë. Autoritetet kurde thanë se janë zhvendosur 275 […]

Shpërndaje

SHBA sanksione Turqisë: Në listë ministrat e përfshirë në luftën kundër kurdëve

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione mbi ministrat dhe zyrtarë të tjerë të lartë turq në përgjigje të ofensivës së Ankarasë në veriun e Sirisë. Në shenjestër janë sidomos Ministria e Mbrojtjes, e Brendshme dhe ajo e Energjetikës. Masat e marra përfshijnë ngrirjen e aseteve të personave në fjalë, dhe u […]

Shpërndaje