Rajoni & Bota

Koronavirusi: Korea e Veriut alarmon qytetarët të futen brenda, “një pluhur i verdhë po vjen nga Kina”

Koreja Veriore u ka bërë thirrje qytetarëve të saj që të qëndrojnë brenda për shkak të frikës se i ashtuquajturi pluhur i verdhë nga Kina mund ta sjellë koronavirusin. Pas njoftimit të dhënë në një televizion të vendit komunist, raportohet se rrugët e kryeqytetit Pjongjang ishin pothuajse të zbrazëta, shkruan […]

Shpërndaje

Infektohet me koronavirus ambasadorja shqiptare në SHBA

Floreta Faber, ambasadorja e Shqipërisë në SHBA ka rezultuar pozitive me Covid-19. Lajmin e ka bërë vetë me dije ambasadorja përmes një postimi në Facebook. Ajo shprehet se është testuar pozitivisht në Uashington sapo është kthyer nga Shqipëria. “Të dashur miq, Sot u ktheva nga Shqipëria pas një udhëtimi pune […]

Shpërndaje

Përballja me Rusinë: Pentagoni transferim masiv tankesh në Ballkan

“Shtetet e Bashkuara pritet të transferojnë Regjimentin e Dytë të blinduar të Ushtrisë nga Gjermania në një vend tjetër europian më afër Rusisë”. Televizioni serb B92, thekson se këto janë fjalët e kreut të Pentagonit, Mark Esper, i cili tha se negociatat u zhvilluan me Poloninë, Rumaninë dhe Bullgarinë, si […]

Shpërndaje

Shefi i UNMIK-ut u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion përmes videos të Këshillit të […]

Shpërndaje

Pas kritikave të ambasadorit gjerman, ambasadori rus e lejon Vlora Çitakun ta përfundojë fjalimin në KS të OKB-së

Në fjalimin e sotëm në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ambasadori gjerman, Christoph Heusgen e kritikoi Ministrin e Jashtëm serb, Ivica Daçiq, por edhe ambasadorin rus, Vasily Nebenzyan. Gjermani e kritikoi rusin pasi që nuk e kishte lënë të përfundonte fjalimin e saj, ambasadorja e Kosovës në SHBA, […]

Shpërndaje

Masat e reja ndaj COVID-19 në Austri

Qeveria austriake dhe kancelari Sebastian Kurz gjatë një konference për shtyp kanë bërë thirrje që të bëhet gjithçka që është e mundur për të ulur numrin e të infektuarve. “Vala e dytë e koronavirusit po përhapet me të madhe. Tani duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar një […]

Shpërndaje

Erdogan: Macroni dëshiron “të lajë hesape” me myslimanët

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kritikoi masat e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për të luftuar aktivizmin islamik, duke pretenduar se ato, në të vërtetë, kanë qëllim “për të larë hesape” me myslimanët. “Ata që janë të shqetësuar nga rritja e islamit, e sulmojnë fenë tonë duke nxjerrë kriza […]

Shpërndaje

Trump: Amerika do ishte në depresion të thellë po t’i dëgjoja plotësisht shkencëtarët

Presidenti i SHBA’së, Donald Trump mbrojti reagimin e administratës së tij ndaj pandemisë së koronavirusit gjatë një takimi elektoral në Nevada. Ai u tall me ish-zv.presidentin Biden duke thënë se nëse do ndiqte këshillat e shkencëtarëve në lidhje me bllokimet publike dhe mbylljet ekonomike atëherë vendi do kishte falimentuar. “Nëse […]

Shpërndaje

Rajoni i Alpeve gjermane futet në izolim

Një zonë e Alpeve në jug të Gjermanisë është futur në izolim total, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Landi Berhtesgadener, në kufi me Austrinë, është rajoni i parë gjerman që futet në izolimin e dytë, që nga izolimi mbarëkombëtar në pranverë. Të 105,000 banorët e tij do të lejohen […]

Shpërndaje