Rajoni & Bota

Shqipëria drejton takimin e Ministrave të Mbrojtjes së Evropës Juglindore

Në cilësinë e vendit që mban kryesimin e Sekretariatit të Iniciativës së Ministrave të Mbrojtjes të Evropës Juglindore (SEDM), Ministria e Mbrojtjes drejtoi Takimin e Ministrave të Mbrojtjes së SEDM, i cili u zhvillua në Bukuresht, Rumani. Me pjesëmarrjen e 16 vendeve anëtare, përfaqësues të lartë nga NATO, si dhe […]

Shpërndaje

Franca kërkon që qeveria e re ta heqë taksën: Duam një takim Kosovë – Serbi në Paris

Franca e sheh si të rrezikshme mbetjen në status-quo të situatës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kështu ka thënë sot ambasadori francez në Beograd, Federico Mandoloni, gjatë Forumit për Siguri. “Status-quo ndërmjet Serbisë dhe Kosovës është e rrezikshme”, ka thënë Mandoloni. Tutje ai ka thënë se Ministria e Punëve të Jashtme […]

Shpërndaje

Hahn: Vota negative për Shqipërinë e Maqedoninë, pasoja për dialogun Kosovë-Serbi

Komisioneri për zgjerim, Johanes Hahn i ka kërkuar liderëve evropian që të mbështesin propozimin e Komisionit dhe të vendosin pozitivisht për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Hahn ka thënë se vendimi eventual negativ do të kishte pasoja në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pasi sipas tij arsyeja e vetëm e […]

Shpërndaje

​Pompeo: Synojmë armëpushim në Siri, jo prishje të marrëdhënieve me Turqinë

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo shpreson se vizita e tij në Turqi do të çojë Ankaranë drejt një armëpushimi në Siri, por theksoi se Uashingtoni nuk dëshiron të dëmtojë marrëdhëniet Turqinë. “Qëllimi ynë nuk është të prishim marrëdhëniet me Turqinë”, deklaroi sot Pompeo për kanalin televiziv amerikan, Fox Business […]

Shpërndaje

Alarmon Greqia: Evropa do të përballet me një valë tjetër emigracioni

Europa duhet të përgatitet për një valë tjetër migrantësh dhe refugjatësh, theksoi kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, në një intervistë. Njëqind ditë pas marrjes së funksioneve, Mitsotakis, vendi i të cilit është rikthyer këtë vit në portën kryesore të hyrjes migratore në Europë, ashpërsoi tonet ndaj vendeve të Bashkimit Europian duke […]

Shpërndaje

Erdogan zotohet se do ta çojë deri në fund ofensivën në Siri

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, është zotuar se forcat turke do ta vazhdojë operacionin ushtarak në pjesën veriore të Sirisë deri në arritjen e qëllimit për krijimin e të ashtuquajturës “zonë sigurie” përgjatë kufirit mes dy vendeve. Forcat turke e nisën ofensivën për largimin e luftëtarëve kurdë të mërkurën e […]

Shpërndaje