Rajoni & Bota

SHBA-ja shënon rritjen më të madhe të të infektuarve që nga vera

Pandemia e koronavirusit po vazhdon përhapjen nëpër Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, duke shënuar rritje të madhe të rasteve të reja dhe vdekjeve. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi këtë javë për një rritje të infeksioneve që kërcënon sistemet shëndetësore të shteteve. Mesatarja e infeksioneve të reja në Shtetet e Bashkuara […]

Shpërndaje

Parisi tërheq ambasadorin nga Ankaraja

Ky ishte reagimi diplomatik francez pas një sulmi verbal të presidentit Erdogan ndaj presidentit francez, që e akuzoi Macron për armiqësi ndaj islamit dhe se duhet të kontrollojë gjendjen mendore. Deklaratat e ashpra të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan i kanë rritur tensionet mes Turqisë dhe Francës. Si pasojë Franca […]

Shpërndaje

Flynn për rastin e Krushës së Vogël: Hetimet u hapën ndaj 50 personave, vetëm një u kap

Paul Flynn, Shefi i Zyrës për të Drejtat e Njeriut dhe Çështje Ligjore në EULEX tha se në rastin e masakrës së Krushës së Vogël kanë qenë rreth 100 dëshmitarë të intervistuar. Sipas tij, prokurori dhe stafi në atë kohë është dashur t’i ri-intervistonin pothuajse 100 dëshmitarë që ka zgjatur […]

Shpërndaje

Mbi 19 mijë të infektuar në 24 orë, nis bllokimi në disa rajone të Italisë

Italia ka hyrë në fazën e dytë të pandemisë Covid-19 e në fazë kritike të përhapjes së saj. Prej shumë javësh autoritetet zyrtare informojnë mbi një shtim ditë pas dite të vatrave të infektimit e të numrit të banorëve të infektuar e java e fundit dhe problematika në shërbimin shëndetësor […]

Shpërndaje

SHBA-ja kërcënon Turqinë pas testimit të sistemit rus të mbrojtjes ajrore

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar aleatin e NATO-s Turqinë për “pasoja serioze” pasi ushtria turke testoi një sistem të mbrojtjes raketore S-400 të prodhuar nga Rusia. Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së. “dënon në termat më të fortë të mundshëm provën e Turqisë të 16 Tetorit të sistemit të mbrojtjes ajrore […]

Shpërndaje

Alarm në Evropë pas dyfishimit të rasteve me COVID-19

Evropa është vënë në alarm pasi që numri i rasteve të infektimit me koronavirusin e ri më se është dyfishuar gjatë vetëm dhjetë ditëve të fundit, teksa disa shtete të pjesës jugore të kontinentit kanë raportuar shifrat më të larta ditore të rasteve gjatë kësaj jave. Në gjithë kontinentin janë […]

Shpërndaje

Animi i liderëve partiak të Kosovës për zgjedhjet në SHBA, po shihet si dukuri problematike

  Zgjedhjet për president të SHBA po afrohen. Deri më tani vetëm një parti politike në Kosovë ka marrë anë në favor të kandidatit demokrat për president Joe Biden. “Që nga vitet e 90-ta, Joe Biden është një mbështetës i palëkundur i shqiptarëve në Ballkan. Ishte ndër të parët që […]

Shpërndaje

Hoti takon kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti është pritur në takim nga kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi. Takimi i Hotit në legjislativ vjen pas atij në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut me kryeministrit, Zoran Zaev dhe pastaj me presidentin, Stive Pendarovski. Në takimet e Hotit mediat janë lejuar […]

Shpërndaje