Rajoni & Bota

Schulz, nën presion për një aleancë me Merkel

Presioni është rritur sot rreth kreut të social-demokratëve gjermanë, Martin Schulz që ai të heqë dorë nga kundërshtimi i një aleance me Angela Merkel në qeveri për të nxjerrë Gjermaninë nga një krizë e rëndë politike. Që prej humbjes së thellë të partisë së tij në zgjedhjet legjislative të 24 […]

Shpërndaje

Regan, Thaçit: Para 20 vjetësh ju kemi pritur si refugjatë, tash ju presim si partnerë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur nga Kryesuesi i Dhomës së Përfaqësuesve të Parlamentit të Kanadasë, Geoff Regan, me të cilin bisedoi për bashkëpunimin në mes të Kosovës dhe Kanadasë dhe thellimin e këtij bashkëpunimi, veçanërisht në fushën parlamentare. Thaçi u shpreh se Kosova është mirënjohëse për përkrahjen që […]

Shpërndaje

Kryeministri i Libanit pezullon dorëheqjen

Kryeministri i Libanit, Saad Hariri, i tha një grupi të zëshëm të mbështetësve në Bejrut, se e ka tërhequr dorëheqjen e mëparshme të papritur, duke theksuar se dëshironte mbrojtjen e “stabilitetit” të vendit, për shkak të krizës politike në të. “Diskutova për dorëheqjen me presidentin e republikës, i cili kërkoi […]

Shpërndaje

Mnangagwa do të emërohet president i ri në Zimbabwe

Lideri në ardhje i Zimbabwe, Emmerson Mnangagwa, ka premtuar krijimin e vendeve të reja të punës pas kthimit për të marrë postin e Robert Mugabe. “Ne dëshirojmë që të rrisim ekonomike, dëshirojmë paqe, dëshirojmë vende të punës” ka thënë Mnangawa. Ai është kthyer nga Afrika Jugore, ku kishte qëndruar për […]

Shpërndaje

Amerika bën thirrje për një të ardhme më të mirë në Ballkan, pas dënimit të Mlladiqit

SHBA i bëri sot thirrje shteteve dhe popujve të Ballkanit për të punuar së bashku për të ndërtuar një të ardhme më të mirë, pas dënimit me burgim të përjetshëm nga Gjykata Ndërkombëtare për ish-kreun e serbëve të Bosnjes, Ratko Mlladiq. “Uashingtoni mbështet punën e rëndësishme të Gjykatës Penale Ndërkombëtare […]

Shpërndaje

Maqedoni/ Gabimet në libra, flamuri i Kosovës me emër të Greqisë

Tekstet shkollore me mësim në gjuhën shqipe në Maqedoni ende kanë përmbajtje fyese, nxitje ndëretnike dhe gabime tjera absurde, përfshirë edhe ato në raportet e saj me fqinjët, apo mësimin e gjeografisë dhe historisë së tyre. Në librin e gjeografisë për klasën e shtatë të shkollës fillore, nxënësit ende mësojnë se Kosova […]

Shpërndaje

Albright: Me dënimin e Mlladiqit u përmbush drejtësia që premtuam 25 vjet më parë

Ish-sekretarja e Shtetit amerikan, Madeleine K. Albright ka komentuar dënimin e sotëm që i është dhënë “Kasapit të Ballkanit”, Ratko Mlladiqit nga Gjykata e Hagës, që e dënoi me burgim të përjetshëm. Ajo ka thënë se dënimi i tij përmbush premtimin për drejtësi që kishin bërë 25 vjet më parë. […]

Shpërndaje

Baliq: Asnjë bisedim me serbët pa u përmendur gjenocidi dhe masakrat në Kosovë

Numan Baliq, përfaqësues nga komuniteti boshnjak në Kosovë, ka thënë se vendimi i Gjykatës së Hagës për dënimin me burg të përjetshëm ndaj Ratko Mladiq, udhëheqësit të forcave serbe në Bosnjë e Hercegovinë, është një rrugë që duhet ndjekur edhe Kosova. Në Info Magazine të Klan Kosovës, Baliq ka pohuar […]

Shpërndaje

Arrestohet pas 10 viteve një person serb nga Beogradi

Është arrestuar një person serb nga Beogradi S.V. i cili akuzohet për  vrasje me thikë  në vitin 2010, transmeton arbresh.info. Sipas të dhënave, ai ka tentuar të therrë me thikë një person mashkull në një restoran në Beograd. Pas 10 viteve, ai është arrestuar sot, bën  të ditur Ministria e […]

Shpërndaje