Rajoni & Bota

Politikanja serbe tregon kur Serbia do ta pranojë shtetësinë e Kosovës

Nënkryetarja e Parlamentit serb, Gordana Çomiç në një intervistë për emisionin “Passport” të gazetarit Arbër Hitaj në “TV Scan” flet për raportet Serbi-Shqipëri, për Kosovën si dhe NATO-n. Në lidhje me proceset integruese, zonja Çomiç thotë se Shqipëria dhe Serbia duhet të ndërtojnë një agjendë të përbashkët. Sa i përket […]

Shpërndaje

Berisha: Në dosjet e EULEX-it edhe Rama

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka deklaruar se Eulex i ka një dosje jo vetëm për Vangjush Dakon, por edhe për Edi Ramën. “Në dosjet e regjistrimit të Euleksit, Gjushi është gjurma ndërsa ujku eshte Rama”, shkruan Berisha në Facebook, duke theksuar se ky i fundit është në regjistrimet e […]

Shpërndaje

BE thirrje për dërgimin e ndihmave humanitare në Jemen

Përfaqësuesja e BE-së për Punë të Jashtme Federica Mogherini ka thënë se mbrojtja e civilëve në Jemen dhe infrastrukturës duhet të merren parasysh me përparësi.  Bashkimi Evropian (BE) ka bërë thirrje për dërgimin urgjent të ndihmave humanitare për Jemenin, duke vënë në dukje se kriza humanitare në këtë vend është […]

Shpërndaje

Japonia rikonfirmon mbështetjen e madhe për Kosovën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim ambasadorin e Japonisë në Vjenë, Kiyoshi Koinuma. Kryeministri Haradinaj shprehu mirënjohjen e tij dhe të Qeverisë së Kosovës, për marrëdhëniet e shkëlqyeshme bilaterale që ka Kosova me Japoninë. Kosova, bashkë me 10-vjetorin e pavarësisë së saj, shënon edhe […]

Shpërndaje

“EULEX ka një dosje edhe për Edi Ramën”

EULEX-i ka një dosje edhe për Edi Ramën. Kështu ka bërë me dije, ish kryeministri Sali Berisha. Duke treguar se nuk është vetëm EULEX, por edhe doja e Xibrakës, Berisha shton se ka edhe një regjistrim aksidental, ku Rama është kapur në lidhje dhe vepra kriminale. “Por, vetë Noriega, edhe […]

Shpërndaje

Hetohet edhe shoferi i Saimir Tahirit, kontroll pasurive të tij

Prokuroria e Krimeve të Rënda në Shqipëri ka vendosur nën hetim pasuror edhe shoferin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.  Asetet pasurore dhe llogaritë bankare të shtetasit Gentian Ceka, thanë burimet do të verifikohen nga grupi i prokurorëve që kanë nën hetim prej muajit tetor dosjen “Habilaj – Tahiri”, që […]

Shpërndaje

Shqipëria së shpejti me linjë të veten ajrore

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama njofton se së shpejti Shqipëria do të ketë një linjë ajrore. Kreu i qeverisë ka postuar një foto në profilin e tij në Facebook të një avioni me logon “Air Albania”. Projekti është bërë publik nga kryeministri Rama shumë kohë ma parë gjatë një vizite […]

Shpërndaje

Han u shëtit me autobus në Shkup, ministrat tanë shëtitën me vetura të shtrenjta (Video)

Gjatë qëndrimit në Shkup, eurokomisari Johanes Han u shëtit me autobus të ngjyrosur me  ngjyrat e BE-së, raporton Radio Evropa e Lirë. Nga byroja për punësim deri te zyra e BE-së, Han udhëtoi me autobus i shoqëruar nga  zv/kryeministri Bujar Osmani, ministrat e financave dhe punës e politikës sociale, Dragan […]

Shpërndaje