Rajoni & Bota

Ja kush është studentja shqiptare që u gjet e vdekur

Mediat italiane kanë publikuat fotografinë dhe identitetin e studentes shqiptare, e cila u gjet e vdekur në një konvikt në Trieste, ku edhe studionte. Viktima është Floriana Xheka, 21 vjeçe, e cila sipas medieve lokale humbi jetën për shkak të një ataku kardiak. Në profilin në rrjetet sociale të vajzës, […]

Shpërndaje

Trump i bërtiti gabimisht në Twitter, anglezja do kërkimfalje nga i pari i Amerikës

Kur presidenti amerikan, Donald Trump, e përmendi @theresamay në një ‘cicërimë’ në Twitter, ai mendoi se ia kishte drejtuar atë kryeministres së një prej aleatëve më të ngushtë të Shteteve të Bashkuara. “Mos u merr me mua, merru me terrorizmin shkatërrues radikal islamik që po ndodh brenda Mbretërisë së Bashkuar. Ne […]

Shpërndaje

Merkel vazhdon përpjekjet për kapërcimin e krizës politike

Kancelarja gjermane, Angela Merkel filloi sot në mbrëmje bisedimet me presidentin e social-demokratëve, Martin Schulz në përpjekje për të nxjerrë Gjermaninë nga kriza politike. Takimi mes kancelares konservatore, Angela Merkel dhe Martin Schulz, që u zhvillua në Berlin në zyrën e presidentit, Frank-Walter Steinmeier, ndërmjetsues në këtë krizë, filloi ashtu […]

Shpërndaje

Qindra persona bllokohen përgjatë autostradës Tiranë-Durrës

Qindra persona raportohet të jenë bllokuar në qendrën tregtare “CityPark”, përgjatë autostradës Tiranë-Durrës. Dhjetra persona të stafit të qendrës tregtare si dhe shumë klientë janë izoluar për shkak të përmbytjeve dhe nivelit të lartë të ujit. Mësohet se në qendrën tregtare ka edhe fëmijë. Një mjet i ushtrisë është nisur […]

Shpërndaje

A do të shkarkohet Tillerson? Vjen përgjigja e Shtëpisë së Bardhë

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar se Rex Tillerson do të mbetet në krye të Departamentit të Shtetit. Reagimi i Shtëpisë së Bardhë pasoi disa raportime, sipas të cilave, në vend të sekretarit të shtetit Tillerson, mund të vinte Drejtori i Agjencisë Amerikane të Inteligjencës (CIA) Mike Pompeo. Zëdhënësja e Shtëpisë […]

Shpërndaje

Erdogan telefonon Merkelin – ja çfarë biseduan

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan diskutuan sot për marrëdhëniet delikate dypalëshe, gjatë bisedës së parë telefonike që prej tensioneve për shkak të kritikave gjermane mbi situatën e të drejtave të njeriut në Turqi, njoftuan mediat turke. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve “Anadolu Agency”, Erdogan dhe […]

Shpërndaje

Maqedoni, priten arrestime të reja, 12 persona të tjerë në listën e MPB-së

Ministria e Brendshme ka në listën e arrestimeve edhe 12 persona të tjerë dhe se priten fletëarreste nga organet e drejtësisë. “Janë dhënë urdhra për arrestimin e 36, ndërsa për 12 persona akoma po gjurmohet, ata me siguri janë në Republikën e Maqedonisë”, deklaroi ministri i brendshëm, Oliver Spasovski. Ai […]

Shpërndaje