Rajoni & Bota

Në Toronto u festua 28 Nëntori

28 Nëntori po kremtohet me manifestime të ndryshme edhe jashtë trojeve shqiptare. Në vise të ndryshme të botës ku jeton dhe vepron mërgata jonë, po festohet kjo festë kombëtare. Në Toronto sot është mbajtur një meshë kushtuar ditës së flamurit, duke kërkuar që kombi shqiptar të jetë unik më shumë […]

Shpërndaje

Macron do të vizitojë vendet e Afrikës Perëndimore

Presidenti francez, Emmanuel Macron, do të vizitojë Afrikën Perëndimore, si përpjekje për të ringjallur ndikimin francez. Në fjalimin e tij të parë në Afrikë, lideri 39-vjeçar pritet të përqëndrohet në marrëdhënie më pragmatike, të tilla si mbështetja e ndërmarrësve të rinj në vend të dhënies së ndihmave. Qeveria e shtetit […]

Shpërndaje

Gjermania, pa qeveri të re të paktën deri në janar

Angela Merkel konfirmoi sot gatishmërinë e kampit të saj konservator për të diskutuar seriozisht me socialdemokratët për të formuar një qeveri në Gjermani, duke argumentuar kryesisht pritshmëritë mjaft të mëdha në Evropë kundrejt vendit. “Jemi të gatshëm për të nisur bisedimet me SPD-në”, deklaroi Merkel pas hapjes së dritës jeshile […]

Shpërndaje

Google mohon ndryshimin e renditjes së ueb-sajteve, pas ankesave të Kremlinit

Google ka thënë se nuk do të ndryshojë radhitjen e faqeve në rezultatet e kërkimit, pas shqetësimeve të ngritura nga Moska se kjo përbën disktriminim ndaj mediave ruse. Më herët gjatë këtij muaji, observatori i komunikimeve në Rusi, tha se dëshiron të marrë sqarime nga Google, rreth zvogëlimit të mundesise […]

Shpërndaje

Kina ‘dënon’ Korenë e Veriut

Më në fund Kina ka vendosur të ndërpresë të gjitha marrëdhëniet tregtare me Korenë e Veriut, deri sa Peniani të heqë dorë nga programi bërthamor. Lajmi është bërë publik nga zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, i cili deklaroi se Ura 80 vjeçare e Tregtisë dhe Miqësisë mes Kinës dhe […]

Shpërndaje