Rajoni & Bota

Rezoluta e PE-së nuk e njeh rezultatin e zgjedhjeve në Bjellorusi

Parlamenti Evropian me shumicë dërrmuese votash ka miratuar një rezolutë përmes së cilës nuk njeh Alyaksandr Lukashenkan si president të Bjellorusisë, sapo mandati i tij aktual të përfundojë në nëntor. Rezoluta hedh poshtë rezultatet e zgjedhjeve të muajit të kaluar, të cilat opozita bjelloruse dhe Perëndimi i kanë quajtur të […]

Shpërndaje

Bosnja e Hercegovina nuk e njeh Kosovën

Pas mbledhjes së rregullt të Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës dhe dy seancave të jashtëzakonshme, një anëtar i këtij institucioni shtetëror, Zhelko Komshiq, ka thënë se ai dhe kryesuesi, Shefik Xhaferoviq, kanë votuar që BeH-ja ta njohë Kosovën, e se Milorad Dodik ishte kundër. “Dodiku nuk ka pranuar njohjen e […]

Shpërndaje

Vritet me bombë mafiozi serb në Beograd

Mafiozi Strahinja Stojanoviqit ishte akuzuar se ishte përfshirë në vrasje E njihnin si i paprekshmi i Serbisë. Kjo për shkak të profilit të tij mafioz dhe imazhit të të fortit. Por pavarësisht kësaj dhe faktit që shumë njerëz ja kishin frikën dikush mori guximin ti vë bombë Strahinja Stojanoviqit në […]

Shpërndaje

Josep Borrell: BE-ja nuk e njeh Lukashenkon si president legjitim të Bjellorusisë

Bashkimi Evropian ka thënë se nuk e njeh liderin e sfiduar, Alyaksandr Lukashenka, si president legjitim të Bjellorusisë, ka thënë shefi për diplomaci i bllokut evropian, Josep Borrell. Ai i ka thënë Parlamentit Evropian se zgjedhjet e 9 gushtit, që i kanë zgjatur pushtetin këtij politikani, kanë qenë joligjore. Opozita […]

Shpërndaje

Shpërthim i madh te “Ura e Nerashakut” në Tiranë: Dyshohet për atentat dhe një të vdekur

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar te ura e Nesherakut në kryeqytet. Paraprakisht mësohet se ka shpërthyer një makinë nga tritoli, tek ura e stacionit të fundit të Tiranës së Re. Akoma nuk është e konfirmuar por mendohet se ngjarja është një atentat dhe dyshohet për një viktimë. Top Channel […]

Shpërndaje

Gjermania pritet t’i pranojë 1 mijë e 500 refugjatë nga ishujt grekë

Gjermania planifikon të ofrojë strehim për 1,500 migrantë që aktualisht janë në ishujt grekë, kanë thënë disa burime qeveritare për agjencinë e lajmeve AFP, ndërkohë që çështja e ndjeshme e migrantëve është përfshirë sërish në agjendën politike të Bashkimit Evropian, pasi një zjarr ka shkatërruar një kamp të stërngarkuar të […]

Shpërndaje

Nënshkruhet marrëveshja një milion euro, verërat e Kosovës do të hynë në tregun e Serbisë

Sot është nënshkruar një marrëveshje mes një kompanie kosovare dhe asaj serbe që verërat e Kosovës të hynë në tregun e Serbisë. Kompania kosovare “Agrokosova Holding” dhe serbe “Euro Test” nënshkruan një marrëveshje, me vlerë rreth një milion euro, për dorëzimin e verës së Kosovës në tregun në Serbi. Dy […]

Shpërndaje

Vazhdojnë arrestimet e protestuesve në Bjellorusi

Autoritetet bjelloruse e kanë cilësuar një protestë të organizuar nga gratë më 12 shtator në Minsk, si “agresive” dhe “jofemërore”. Gratë u mblodhën në kryeqytetin bjellorus, në një tubim paqësor, për të kundërshtuar rizgjedhjen e Aleyskandr Lukashenkës në postin e presidentit për mandatin e pestë me radhë. Marshi i organizuar […]

Shpërndaje