Rajoni & Bota

Hoti u përgjigjet kërcënimeve të Vuçiqit për luftë

Kryetari i qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka folur pas deklaratave së presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili përmendi një luftë të re nëse dialogu mes dy vendeve nuk ka sukses. Sipas Hotit Kosova dhe Serbia janë në negociata për paqe dhe se ndryshimi i kufijve s’do të diskutohet kurrë. […]

Shpërndaje

Kosova kërkon nga Kroacia përkrahje në arritjen e marrëveshjes me Serbinë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, realizoi sot vizitë një-ditore zyrtare në Zagreb të Kroacisë, ku bashkë me Zëvendëskryeministrin, Besnik Tahiri u pritën nga Kryeministri Andrej Plenković dhe nga Ministri i Jashtëm, Goran Grlić Radman. Lidhja e fortë historike ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë daton prej kohërave të […]

Shpërndaje

Nënkryetari i Beogradit tregon se si Policia e Kosovës e detyroi të kthehet në Serbi: Na dolën me dy xhipa

Nënkryetari i Komunës së Beogradit, Goran Vesiq ka treguar se si delegacionit të kryeqytetit serb iu ndalua vizita në Mitrovicë nga Policia e Kosovës. Vesiq ka thënë për TV Prva se u ndeshën me dy xhipa të Policisë së Kosovës, që njoftuan se hyrja e tyre në Kosovë përbënte kërcënim […]

Shpërndaje

Merkel sot bëri 15 vjet si kancelare e Gjermanisë

Urime, por jo vetëm, mbërritën sot për Angela Merkel, në 15-vjetorin e saj si kancelare. Gazeta franceze ”Le Parisien” e shfrytëzoi përvjetorin si një mundësi për të intervistuar politikanë me të cilët Merkel ka mbajtur konsultime dhe negociata gjatë gjithë karrierës së saj. “Ajo është deri tani personaliteti më i […]

Shpërndaje

Kush i paguan avokatët pranë Gjykatës në Hagë?

Ish-udhëheqësit kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët po përballen me aktakuza për krime lufte në Dhomat e Specializuara në Hagë, mund të mbesin pa mbulesë të plotë financiare nga shteti për mbrotjen e tyre. Ata kanë angazhuar avokatë të njohur ndërkombëtarë, e që kostoja e tyre, mund të […]

Shpërndaje

Ministri i Jashtëm i Francës: Trump i papërgjegjshëm

Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian ka thënë se ndan mendimin e njëjtë me presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Joe Biden, se qëndrimi i presidentit aktual, Donald Trump mbi rezultatin e zgjedhjeve është i papërgjegjshëm. Të enjten, Biden i quajti përpjekjet e Trumpit për t’i kthyer rezultatet e […]

Shpërndaje

Gjermania e mbyllur deri në fund të vitit

Gjermania pritet t’i zgjasë masat aktuale kufizuese për të parandaluar përhapjen e Coronavirusit edhe në dhjetor. Gjermania ka aplikuar një mbylljen nga 2 nëntori, në mënyrë që të ulet numri i të infektuarve. “Çdo gjë po qon te faktet se kufizimet aktuale duhet të zgjaten përtej 30 nëntorit”, ka thënë […]

Shpërndaje

Nuk ndalen protestat në Bjellorusi, protestuesit kërkojnë largimin e Lukashenkos

Protestat në Bjellorusi nuk kanë të ndalur. Protestuesit që po kërkojnë largimin e Alyaksandr Lukashenkës nga pushteti, po marshojnë në rrugët e kryeqytetit bjellorus. Grupe protestuesish janë mbledhur në disa vende në Minsk duke brohoritur “Rroftë Bjellorusia” dhe duke mbajtur pano me mbishkrime të ndryshme. Jashtë stacionit të metrosë në […]

Shpërndaje