Pa Rrotlla

GARA RUSE NË ARMATIM

Hysen Gecaj   Zhvillimi teknik dhe teknologjik i pajisjeve ushtarakeparaqet sfidë në garën për armatim të shteteve të fuqishme në botë.Këto ditë qarkullon lajmi se Gjeneralshtabi i ushtrisë Ruse ka vendosur që të shtoj numrin e radarëve nga pesë sa kishte në dhjetë,  tw tipit Resonanca-N,të aftë për tëzbuluar caqe […]

Shpërndaje

Serbia, cak i islamistëve

Përktheu: Hysen Gecaj “Çerdhja e Shtetit islamik në Ballkan nuk është në Bosnjë por në Kosovë” Deri sa liderët botërorë e dinë mirë se ku është çerdhja e të këqijave në Ballkan, përveç politikanëve serbë, garën për propagandë kundër Kosovës  e mbështesin me të madhe edhe intelektualët serbë në të […]

Shpërndaje

Një burrë dhe dy gra e kanë humbur jetën në aksidentin e autobusit nga Maqedonia në Serbi

Një burrë dhe dy gra e kanë humbur jetën në fatkeqësinë e komunikacionit në Serbi, afër Leskovcit, pasi është përmbysur një autobus me targa të Maqedonisë, njoftuan mediat serbe. Në vijim është identifikimi i viktimave. Katër nga udhëtarët janë në rrezik jete dhe janë dërguar në Qendrën klinike në Nish, […]

Shpërndaje

Paraqitja e veçantë e Rita Orës në “BBC 1” (FOTO)

Rita Ora vazhdon të jetë aktive me koncerte në vende të ndryshme të botës. Rita Ora së fundi ka perfomuar për javën “Halloween” në BBC 1, ku u shfaq shumë joshëse. Këngëtarja kishte zgjedhur një fustan të bardhë për këtë koncert, ndërsa flokët i kishte lëshuar me disa gërsheta në […]

Shpërndaje

Ivan Duque zgjedhet president i i ri i Kolumbisë

Politikani konservator, Ivan Duque, ka bërë thirrje për bashkim, pasi është zgjedhur president i Kolumbisë. Duque ka fituar 54 përqind të votave në zgjedhjet e 17 qershorit, duke shënuar përparësi ndaj ish-guerilit, Gustavo Petro. “Me modesti dhe nder, i them popullit kolumbian se me gjithë energjitë e mia do të […]

Shpërndaje

A po shpërbëhet partia e Erdoganit, i ikin 15 deputetë

Debate të ashpra kanë përfshirë politikën e brendshme turke. Deklarata e partisë më të madhe opozitare se lejon largimin e 15 deputetëve të saj në partinë e qendrës “Iji” ka shkaktuar debate edhe në seancën e parlamentit, nga ku presidenti Erdogan u largua i tensionuar. Mediat turke raportojnë se qëllimi […]

Shpërndaje