Opinione

Për bolshevikët e Vetëvendosjes

Ka shumë shtete në botë, të parat qe po me bijnë ndërmend janë Iraku dhe Venezuela, që gjenden përpara një kolapsi ekonomik dhe shoqëror, ani pse jetojnë përmbi pasuri të pafundme natyrore. Në anën tjetër ka të tjera shtete dhe të tjera kombe ekonomia e te cilave lulëzon, ani pse […]

Shpërndaje

Me ikë a mos me ikë?

Mbrame fjeta vone, i shqetesuar per sulmin kunder shtepise se kolegut tim gazetar, Mentor Shala. Nuk i kuptoja raportet e medieve dhe koleget qe ironizonin me “mjet te pashperthyer” a “sulm te kurdisur”- mendoja per femijet dhe nenen e Mentorit qe s’e kane fare idene e kurdisjes. Pak me heret […]

Shpërndaje

Akademiku, Rexhep Qosja sot 80 vjet!

Është njeriu, që mbështetet me këmbë në tokë, më i nderuar dhe i rrespektuar, nga bota Shqiptare. Akadmiku ynë është institucion, është Volteri shqiptar, është Habermasi ynë. Është thesari i kombit, që ka punuar gjitha gjinitë krijuese letrare, politike e shkencore. Është i fuqishëm sa janë dy Akademitë shqiptare bashk. […]

Shpërndaje

Si guxon të fyhet Skënderbeu?

Si guxon ky njeriu turk nga e folura , “te korri duartrokitje ne median shqiptare”!!!!!! SIKTER !” lanet” !!!! Si kane guxim pas 6 shekujsh? Shteti ka forma te frenimit te njerzeve te kesaj kategorie, si edhe taborrit qe e shoqeronte! E turpshme corba e ketij ” corbaxhiu kalldremesh” ! […]

Shpërndaje

Sot ishte natë qenësh dhe engjëjsh

Sot ishte nate qensh dhe engjejsh…..Nuk e dija qe keta te fundit kane sy,kater kembe dhe mirenjohje per cdo perkedhelje!! Me te paret me eshte mesuar veshi ,edhe pse ma ndezin gjakun ballkanik ….por ne fund zgjodha engjejt me kater kembe dhe me erdhi keq qe jetojne ne te njejten […]

Shpërndaje

Gazetaria shqipe është e sëmurë

Gazetaria shqipe është dogmatike. Gazetaria politike shqipe është e sëmurë. Ajo është e infektuar nga tregimet erotike dhe nga gazetaria sportive. Gazetara shqipe vuan nga cektësia dhe mungesa serioze e “rëndësisë”. Simptomat e kësaj gazetarie janë: “mentaliteti tufë”, “skandalet”, “konfliktet”, dhe trullosja nga lajmi. Si pasojë e këtij komunikimi, politika […]

Shpërndaje

Pavarësia e Kosovës nga Shqipëria

Kosovarët po e shijojnë lirinë e tyre. Ata kanë hyrë në një epokë lirie që prodhon art, sa herë kombinojnë tingujt me gjuhën, trupin me ritmin dhe muskujt me mendimin. Liria që kanë fituar po i shpërblen. Ata po e shijojnë duke krijuar, duke kënduar dhe duke vrapuar. Kosovarët kanë […]

Shpërndaje

Loja e shërbimeve përmes portaleve

A me ka kercenu ndonjehere Ferat Shala?! Para disa diteve, nje portal, qe per fatin e zi udhehiqet nga nje gjysem jaran i imi, botoi gjoja nje bisede timen private, une dhe nje perseon tjeter, ku gjoja une i paskam shkru njerit, se “po me kercenojne grupi i Azem Syles”!Pronari […]

Shpërndaje

Liderë të padinjitetshëm !

Jo vetem pse jane mikeprites dhe pjesmarres ne inagurimin e shtatores se Car Llazarit ne Veri te Mitrovices, por edhe per shume veprime tjera qe bien ne kundershtim te plot me ligjet dhe obligimet qe kane ndaj Institucioneve ku marrin rroge e shfrytzojne benefite te shumta,me pas k…. kryeministri Isa […]

Shpërndaje

Brucosh, mirësevjen!

Emërtimi brucosh përdoret për studentët e vitit të parë në fakultet. Në Kosovë kjo fjalë përdoret edhe sot e kësaj dite, pa çka se ka hyrë nga serbishtja a kroatishtja. Atje besohet te ketë hyrë nga latinishtja “brutus” që do të thotë përafërsisht “i trashë nga mendja”, ndoshta në kuptim […]

Shpërndaje