Opinione

Lufta speciale e Serbisë në Kosovë

Shkruan: Milaim Zeka E filluan ne vitin 1983-84, me komunikata kunder aktivisteve te çeshtjes kombetare, te arratisur ne vendet perendimore. Komunikatate vuloseshin me vulen e Levizjen per Republiken e Shqiptareve ne Jugosllavi. Ne mesin e shkarravinave, kishte shume te verteta, ne menyre qe genjeshtra te dukej hala me e vertete. […]

Shpërndaje

Zeka: S’e ka pranuar publikisht, por Xhavit Haliti është intervistuar nga Gjykata Speciale

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK’së ka këshilluar ish-ushtarët që të heshtin para Prokurorisë në Hagë. Kjo për faktin se ata nuk e pranojnë Gjykatën Kushtetuese. Por kështu nuk kanë vepruar të gjitha ata që janë ftuar. Të paktën sipas Milaim Zekës. Ai ka treguar se janë të shumtë […]

Shpërndaje

Rrahmani: Lëreni UÇK-në të qetë!

Shkruan: Asdren Rrahmani Urdhëroni hipokritë, Sikur ti ruanim vlerat tona duke filluar nga ato personalet e deri te ato shoqëroret vetëvetiu do të ruheshin edhe vlerat e UÇKsë. Por jo, i shembëm të gjitha vlerat e mundshme e tash shikojnë me u kapë për shkume. UÇK u “kidnapua” nga një […]

Shpërndaje

Policët bllokojnë rrugën te rrethi i Eulex-it në Prishtinë, shkaktohet kaos në rrugën “Muharrem Fejza” dhe në “Rrugën B”

Shkruan: Edlira Qefalija Zeka Është e disata ditë që disa policë me urdhrat e nuk e di kujt e bllokojnë rrugën te rrethi i Euleksit në Prishtinë. Kaosi i krijuar nga ky bllokim është i tmerrshëm në rrugën Muharrem Fejza dhe atë B. Të dy anët e rrugëve janë përplot […]

Shpërndaje

Tri rrëfime për dhëndrrin e Milicës, Sali Berishen

Shkruan: Baton Haxhiu Projektimi është mekanizëm mbrojtës i njohur në psikologji. Ai bën pjesë në shenjat e sigurta që paralajmërojnë makthin që afron. Historia njerëzore njeh pafund shembuj të tillë. Projektimi pjell nga pjesët e papranueshme të personalitetit, që pa arritur të pranohen, i barten tjetrit. Në nivel individual dhe […]

Shpërndaje

Përpjekja Besa Shahinit që mungesën e rezultateve në fushën e arsimit, ta mbuloj më gjuajtjen e helmit të ‘racizmit ndaj kosovarëve’

Shkruan: Anton Berisha Perpjekja e shtetases kosovare Besa Shahini qe mungesen totale te rezultateve ne fushen e arsimit ne detyren e ministres ne qeverine e Shqiperise, ta mbuloj me gjuajtjen e helmit te ‘racizmit ndaj kosovareve’ tregon mungesen e formimit intelektual e kombetar. E zgjedhur permes rruges se shkurte, jashte […]

Shpërndaje

NË TRI VEPRAT E TIJ , ADAN MEROVCI NUK ËSHTË OBJEKTIV

Shkruan: Reshat Sahitaj Pas ngjarjeve të Pranverës 1981, grupi më aktiv dhe më antishqiptar ishin intelektualët serbë të përqendruar në “Francuska 7”. Akullin e heshtjës mortore e theu Ibrahim Rugova dhe Rexhep Qosja, të cilët morën guxim të polemizonin më intelektualët e “Francuska 7”, dhe Sabit Rrustemi që tregimin i […]

Shpërndaje

Milaim Zeka: PDK-ja duhet me u kthjellë!

Shkruan: Milaim Zeka Pse PDK thote nese?! Lideri i PDK-se, Kadri Veseli, ne prononcimin e tij te fundit, tha se “nese VV-ja i suguron 40 vota per ta sjellur ne Kuvend mocionin per rrezimin e qeverise, kjo parti do ta votoje”! Kjo deklarate, per mu eshte shume e çuditshme dhe […]

Shpërndaje