Opinione

Zeka: Kjo Qeveri erdhi me mashtrime e abuzime, dhe me to po shkon

Ish-deputeti Milaim Zeka ka kritikuar edhe një herë veprimet e qeverisë në detyrë të udhëhequr nga Albin Kurti. Nëpërmjet një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, Zeka thotë se kjo qeveri është ‘shembull i turpit europian’. Duke kritikuar Ministrin e Shëndetësisë në detyrë, Arben Vitia, i cili orë më […]

Shpërndaje

Linçimet e VV-së mbi gazetarët e kompanisë KOHA

Shkruan: Ilir Mirena Secili sulm ndaj mediave dhe gazetareve duhet te denohet dhe te mos tolerohet. Pike. Edhe ky qe po iu behet gazetareve te kompanise KOHA. Por, por… si nje njeri i hipersulmuar nga VV’ja pergjate viteve, nuk eshte se s’ndjeje nje schadenfreude qe edhe punetore dhe redaktore te […]

Shpërndaje

URIME AKTORËVE! URIME REGJIZORIT! SUKSESE TEATRIT!!

Shkruan:Armir Shkurti “Një kryeministër i pandehur”. Intrigues si titull! Vjen era gjyq. “I pandehur” përdoret pikërisht në gjyq. Është njeriu që gjykohet për një krim. Deri në çastin kur provohet krimi i pandehuri konsiderohet i pafajshëm. Pra Edi Rama i pandehur! Për ç’krim? Ngjarja e ditës është shembja e ndërtesës […]

Shpërndaje

Përmbledhja me tregime të dashurisë “Nus vers l’independence” (Lakuriq drejt pavarësisë), publikohet në Francë me 35 shkrimtarë shqiptarë

Doli nga shtypi dje, versioni fizik dhe elektronik i përmbledhjes me tregime të dashurisë “Nus vers l’independence” , në të cilin libër janë përfshirë 35 shkrimtarë më 35 tregime të dashurisë. Botimi i kësaj vepre “Nus vers l’independence” ( Lakuriq drejt pavarësisë) , është një akt historik për letërsinë shqiptare, […]

Shpërndaje

Dije Demiri-Frangu: E kujton ende malarjen

Shkruan: Dije Demiri-Frangu E KUJTON ENDE MALARJEN (Prishtinës) Që 7000 vjet ecë vijave të gjakut udhës së qumështit Ecë bashkë me dashnorët e Gërmisë Shpesh merr hov si drenushat pranverave Netëve ende të vinë imazhet e fytyrës së shëmtuar nga malaria S’di sytë si të patën shpëtuar, o Zot Ulpiana […]

Shpërndaje

Milaim Zeka: Isha dalë kundër babait tim

Shkruan: Milaim Zeka Isha dale kunder babait tim Urimi per Ramazan Nuk kam ndryshu une, ka ndryshu Albin Kurti Ata qe e kane njohur babain tim, e dine se sa intelektual ka qene, sa i mençur, dhe sa i zoti ka qene. Babai ka qene super i vuajtur dhe i […]

Shpërndaje

Kazan shtrigash me gënjeshtra

Shkruan: Shuquri Sejdijaj Pandemia koronë ka shkaktuar një ortek global të informacioneve të gabuara. Dezinformacionet mund të bëhen shumë të rrezikshme gjatë një krize shëndetësore. Instituti për media Fojo përshkruan këtë lloj kazani të shtrigave me gënjeshtra. OKB-ja, UE, Nato, media dhe autoritetet në botë po mbledhin forcat kundër asaj […]

Shpërndaje