Lifestyle

Ka datë skadence jastëku i gjumit?

Shumë prej nesh nuk mund të flenë rehat pa jastëkun e tyre të preferuar dhe shpesh herë për shkak të kësaj neglizhohet edhe larja e tij. Për të mos folur për ndrimin. Por specialistët e higjenës këmbëngulin: “Jastëkët e përbërë nga material që nuk lahen duhen ndërruar çdo vit. Gjumi […]

Shpërndaje

Klorofili – Substanca shkatërruese e toksinave

Rrjedhimisht, mund të gjeni sasi të mëdha klorofili tek barishtet, siç janë kale apo gjethet e tjera dhe në sasi më të vogla tek frutat siç janë mollët, kivit dhe dardhat. Ky thesar i gjelbër tani ka mbirë edhe në lokalet ku shiten lëngje fruta por edhe në raftet e […]

Shpërndaje

Këto janë ngjyrat e 2017-s për shtëpinë, hapjuni derën!

Nuk janë thjesht nuanca, por ato ndikojnë apo plotësojnë stilin tuaj personal për të dekoruar dhe dizenjuar ambientet e brendshme të shtëpisë. Këto që do të paraqes më pas, janë disa ngjyra të cilat po përfliten që tani nga ekspertët. Janë 3 grupe ngjyrash, të cilët ata i kanë cilësuar […]

Shpërndaje

10 truke të thjeshta që këmbët të duken më të gjata

Zakonisht, përpjekja në këto raste është të gjesh rrobat që ekuilibrojnë veshjet e sipërme me ato të poshtme. Xhinse me bel të lartë janë ato që të tregojnë këmbë më të gjata, ndërkohë që ato me shtrat të shkurtër, trup më të ngjeshur dhe më të vogël. Mashtrimi në këto […]

Shpërndaje

Shpella nënujore më e thella në botë

Shpella nënujore e quajtur “Gropa e dragoit”, sipas studiuesve kë një thellësi pak më shumë se 300 metra, gati sa qiellgërvishtësi “The Shard” në Londër. Shpella më e thellë nënujore mendohej se ishte në Bahamas, para zbulimit më të fundit të studiuesve kinezë të shpellës gëlqerore. “Blue Hole” në Bahamas […]

Shpërndaje