Lifestyle

Si ta largoni dhimbjen e kokës për pesë minuta, pa pilula

Kur keni dhimbje koke dhe pilula që ju nevojitet nuk e keni afër, situata duket e pashpresë. Por, ekziston një mënyrë shkencore për të hequr qafe një dhimbje koke, përmes akupresura. Bright Side ka treguar lidhur me këtë teknikë, e cila heq dhimbjen e kokës në mënyrë efektive dhe të […]

Shpërndaje

5 ushqime për të rritur hormonet e lumturisë

Në ndjekjen e pafundme të lumturisë, ne jemi gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja për të rritur gëzimin natyrshëm. Ushqimet që hamë kanë shumë rëndësi për lumturinë tonë të përgjithshme. Këtu janë 5 ushqime që forcojnë serotoninën, endorfinat dhe hormonet e tjera të lumturisë në trup në mënyrë natyrale. […]

Shpërndaje

7 ushqimet që do t’i largojnë shenjat e akneve

Shpërthimet e akneve dëmtojnë lëkurën dhe indin nën të. Trupi përpiqet të rregullojë këtë dëmtim dhe prodhon kolagjen. Nëse trupi prodhon shumë pak ose shumë kolagjen, shfaqet një shenjë. Industria kozmetike ka gjetur shumë mënyra për të luftuar plagët, shenjat, mbetje e akneve, por mënyra më e lehtë dhe më […]

Shpërndaje

6 këshilla për parandalimin e dhimbjes së shpatullave

Dhimbja e shpatullave është e pakëndshme dhe mund të jetë shumë e rrezikshme. Këto 6 këshilla do t’ju ndihmojnë të parandaloni dëmtimin e shpatullave tuaja nëse i praktikoni me kujdes. 1. Punoni si duhet Nëse i punoni si duhet me shpatullat, duke pasur kujdes që të mos i stresoni ato, […]

Shpërndaje

7 përfitimet shëndetësore që përqafimet e rregullta mund t’ju sjellin

Një terapist amerikan pohoi se na duhen 4 përqafime në ditë për mbijetesë, 8 përqafime në ditë për mirëmbajtje dhe 12 përqafime në ditë për rritje. Përkëdheljet duket se janë një mënyrë universale për të treguar ngazëllimin, dashurinë, lumturinë dhe madje trishtimin e dikujt. Rezulton, jo vetëm që duhet të […]

Shpërndaje

Si të shtoni peshë shpejt dhe në mënyrë të shëndetshme

Përgjithësisht, një person nënpeshë konsiderohet ai/ajo që ka një indeks të masës trupore (BMI) nën 18.5. Nëse BMI është mbi 25, personi konsiderohet mbipeshë dhe mbi 30, bëhet fjalë për obezitet. Gjithsesi duhet të keni parasysh që BMI merr në konsideratë vetëm peshën dhe gjatësinë, nuk merr parasysh masën e […]

Shpërndaje