Lifestyle

Disa mënyra të thjeshta për ta shtuar apetitin

Humbja e apetitit është një gjendje mjaft e komplikuar, e cila i prek shumë njerëz. Kjo gjendje shkakton humbjen e dëshirës për të ngrënë. Zakonisht humbja e apetitit ndodh si rezultat i ndonjë sëmundjeje, gjendjeje emocionale, prishjes së balancës së hormoneve, çrregullimeve të ngrënit apo si efekt anësor i tabletave. […]

Shpërndaje

Gabimet që bëjmë me fytyrën gjatë dimrit

Lëkura në dimër është shumë më e ndjeshme se zakonisht dhe për këtë ne duhet t’i shmangim disa gabime që mund ta përkeqësojnë situatën. Trajtimi i lëkurës në dimër Dimri nuk është aspak miqësor me lëkurën dhe arsyet janë mjaft të qarta: i ftohti, era dhe shiu rrisin acarimin, skuqjen […]

Shpërndaje

Arbëreshët prezantojnë kulturën, traditën e veshjet e ruajtura në breza

Komuniteti arbëresh në Piana degli Albanesi në provincën e Palermos të Italisë, tradicionalisht çdo fillimjanari gjatë festës së Teofanisë prezantojnë historinë, kulturën, traditën e veshjet arbëreshe të ruajtura në breza, ka theksuar sot ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko. Kryetari i kësaj komune dhe anëtar i Këshillit Koordinues të […]

Shpërndaje

Përse në udhëtime të gjata gjithmonë duhet patjetër të merrni me vete topin e tenisit

Udhëtimet e gjata, qofshin ato me avion, tren apo autobus, mund të jenë goxha të parehatshme Sado që të jeni shtatshkurtër, është e vështirë “t’i paketoni gjërat e domosdoshme për udhëtim” në ulëse dhe në të njëjtin pozicion t’i kaloni orë të tëra, transmeton Telegrafi. Pasojat negative janë të shumta […]

Shpërndaje

Kryeministri u shërben drekën e Krishtlindjeve ushtarëve britanikë

Kryeministri britanik, Boris Johnson vizitoi sot bazën ushtarake pranë Tapës, në afërsi të kryeqytetit estonez, Talin, ku u shërbeu trupave britanike drekën e Krishtlindjeve, me gjel deti dhe puding Jorkshajëri, njoftoi BBC. Të paktën 850 trupat britanike atje përfaqësojnë dislokimin më të madh operativ britanik në Evropë. Mes të tjerash, […]

Shpërndaje