Lajme

Egjipt – Mbytet anija me emigrantë, 179 të vdekur

Peshkatarët lokalë bashkë me skuadrat e shpëtimit arritën në bregun e qytetit port Roseta, 250 km në veri të Kajros për të mbledhur trupat. Numri i pasagjerëve që ndodheshin në anijen RHIB nuk është konfirmuar ende por besohet se në të udhëtonin 450 persona. Sipas policisë lokale anija kishte një […]

Shpërndaje

Filloi vjelja e mollëve të Prespës

Fillimin tradicional të vjeljes e kanë shënuar ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Mihail Cvetkov dhe kryetari i komunës së Resnjës, Gjoko Strezovski. Pritet të mblidhen rreth 50.000 tonë mollë, rreth 2.700 hektarë plantacione të mollës janë përfshirë nga akulli, ndërsa korja është dëmtuar prej 20 deri në […]

Shpërndaje

Gjermani – Bombat në Dresden, policia ka nisur hetimet për sulmin në xhami

Dy bomba të improvizuara shpërthyen në qytetin lindor gjerman të Dresdenit të hënën në mbrëmje më 26 shtator,  njëra në një xhami dhe një tjetër në një qendër ndërkombëtare konferencash. Fatmirësisht nuk pati viktima apo të plagosur. Sipas policisë, Demirbas Mehmet, themeluesi i xhamisë së Dresdenit e cila i shërben […]

Shpërndaje

Deputetët e pakicave kërkojnë afat të tretë regjistrimi në UP

Deputetët që përfaqësojnë komunitetet pakicë në Kosovë kanë kërkuar një afat të tretë regjistrimi për studentë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, gjatë një dëgjimi sot në një komision parlamentar.  Por kërkesa e tyre është refuzuar nga rektori i universitetit, Marjan Dema. Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami dhe Rektori i […]

Shpërndaje