Lajme

Kukan thotë se “Trepça” duhet të zgjidhet në Bruksel

Ai njëherit tha se shpreson se Serbia së shpejti do të hap kapituj të rinj negociues me BE-në. Duke folur në një intervistë për gazetën beogradase “Novosti”  rreth një bisede me zëvendëskryeministrin serb në Qeverinë e Kosovës, Branimir Stojanoviq, Kukan deklaroi se zëvendëskryeministri serb ia ka shpejguar qëndrimin e tij, […]

Shpërndaje

Hyseni: Të dukshme rezultatet e luftimit të ekstremizmit

“Ekstremizimi i dhunshëm që shpesh herë përfundon me akte terroriste, radikalizimi i shoqërive të ndryshme nuk janë problem ekskluzivisht i një vendi por janë problem transnacionale dhe rrjedhimisht kërkojnë një koordinimi transnacional dhe bashkëpunim të ngushtë ndërkombëtar, nëse duam të jemi të suksesshëm në adresimin dhe luftimin e këtij fenomeni”. […]

Shpërndaje

Lista Serbe: Nuk besojmë në Gjykatën Kushtetuese

Ai, po ashtu, ka shtuar, se shqiptarët janë të vetëdijshëm që Ligji është e pamundur të zbatohet në komunat ku ndodhet kapaciteti më i madh i mineraleve dhe infrastrukturës mbështetëse, dhe se është e pamundur të ndryshohet struktura etnike e organizimit të punës, shkruan “Tanjug”, transmeton “Klan Kosova”.  

Shpërndaje

Mustafa: Opozita pengoi punën e Qeverisë

Mustafa deklaroi se si pasoja e Demarkacionit dhe veprimeve të dhunshme, duke aluduar në opozitën, është penguar puna e Qeverisë. Kryeministri ka thënë se Qeveria është e bindur se vija kufitare është shënuar që është kufizuar më parë krahina e Kosovës me Malin e Zi dhe “jemi të sigurt që […]

Shpërndaje

Sulm i armatosur në SHBA

Një burrë 38 vjeç i armatosur me një AK-47 thuhet se ka vrarë dy persona dhe ka marrë peng një grua në Oklahoma të SHBA-së, shkruan “RT’’. Viktimat janë dy oficerë të policisë, të cilët u gjetën të vrarë në vendin e ngjarjes. I dyshuari është identifikuar si Michael Vance.

Shpërndaje