Lajme

Gjermania ndërton trenin e parë me hidrogjen (Video)

Treni do të fillojë të funksionojë normalisht për pasagjerët duke filluar nga fundi i vitit të ardhshëm. Lajmi mbi mjetin e ri të transportit, u raportuar nga gazeta Gjermane, Die Welt. Treni i pasagjerëve Coradia iLint, furnizohet nga qelizat karburant të hidrogjenit, të cilat lëshojnë vetëm avull dhe ujë të […]

Shpërndaje

Hoxhaj e Hyseni thonë se po punohet intensivisht për lirimin e Nehat Thaqit

Kështu kanë deklaruar ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj dhe ai i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni. Në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës, Hoxhaj ka thënë se ministria që ai drejton është marrë intensivisht me rastin e arrestimit të Thaqit. Ndonëse, sipas tij, në kohë të tilla nuk bëhen deklarata për opinion publik, […]

Shpërndaje

Ambasadorja izraelite: Nuk do ta njohim Kosovën

Gjatë intervistës, ajo tha se po punohet që marrëdhëniet midis Serbisë dhe Izraelit të jenë të “shkëlqyera” dhe se aktualisht “po ndërmerren hapa konkretë që do të përfitojnë të dyja vendet”. E pyetur nëse Serbia mund të ketë marrëdhënie të mira si me Moskën ashtu edhe me Uashingtonin, apo “se […]

Shpërndaje

Franca nis sulmet ajrore kundër ISIS

Një oficer i bordit dha se avionët do të marrin pjesë në një sulm në Mosul, bastion i Shtetit Islamik në Irak. RTL raporton se në këtë operacion do të marrin pjesë 24 aeroplanë dhe do të mësyjnë mesatarisht në çdo tre minuta. Oficeri tha gjithashtu se luftëtarët ishin të […]

Shpërndaje