Lajme

Vriten 9 civilë në Siri

SANA raportoi sot se katër gra dhe tre fëmijë janë në mesin e nëntë civilëve të vrarë kur rebelët bombarduan dhe hapën zjarr në tri lagje në vijën e frontit. Luftimet janë intensifikuar përreth Alepos që nga koha kur qeveria e rrethoi vijën e frontit në lagjet e Alepos që […]

Shpërndaje

Vazhdojnë bastisjet e zytarëve të lartë rusë

“Novaya Gazeta” raporton se FSB e ka bastisur shtëpinë e Andrei Belyaninov, udhëheqës i Agjencisë Federale të Doganave dhe shtëpinë e Sergei Lobanov, tani biznismen, mëngjesin e të martes. Operacioni ka qenë pjesë e një hetimi për kontrabandimin e alkoolit që tashmë ka çuar deri në arrestimin e tre biznismenëve […]

Shpërndaje

Madagaskar, festa kthehet në tragjedi me 39 të vdekur

Zjarri shpërtheu në një shtëpi në fshatin Ambalavato në Madagaskar, ditën e së shtunës duke e lënë pronën pothuajse krejtësisht të shkatërruar. Një 14-vjeçar arriti  të ikë nga zjarri duke kërcyer nga dritarja e shtëpisë, por vdiq sot nga lëndimet që mori. Banorët u munduan t’i shpëtojnë njerëzit e ngujuar […]

Shpërndaje

Presioni ndaj Merkelit rritet

“Merkel-duhet-të largohet”- parrullat, që tani dëgjohen e lexohen në mbarë vendin nga përkrahësit e partisë “Alternativa për Gjermaninë” dhe të tjerë kritikë të Merkelit, në vitet më përpara as që mund të imagjinoheshin. Merkeli e inskenoi vetveten si “kancelarja e refugjatëve”. Kjo i solli asaj respektin e madh të një […]

Shpërndaje