Lajme

Blerim Kuçi infektohet me koronavirus

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka njoftuar se pas një kontakti ditë më parë, tani ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Kështu bëri të ditur vetë ai përmes një postimi në Facebook duke thënë se tashmë është vetizoluar dhe po ndjekë udhëzimet e mjekëve. Postimi i plotë: Të nderuar […]

Shpërndaje

Bill Gates i sigurt për suksesin e vaksinave antiCovid, tregon muajin kur do të tregohen efikase

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates beson se “pothuajse të gjitha” vaksinat Covid-19 do të funksionojnë dhe atë mirë, tha ai në një intervistë me Fareed Zakaria të CNN. Tashmë, vaksinat nga Pfizer dhe Moderna kanë treguar të jenë efektive në të dhënat e hershme të kompanisë, dhe Gates tha se […]

Shpërndaje

Ndërron jetë ikona e muzikës, Ismet Peja

Ka vdekur në moshën 83-vjeçare një ndër këngëtarët më të mirë të muzikës shqipe, Ismet Peja. Ai ka vdekur në orët e para të mëngjesit të së hënës, ndërkaq lajmin për vdekjen e ka bërë të ditur djali i tij, Visar Peja. “JARAN nuk dijta ndryshe as nuk mujta ndryshe […]

Shpërndaje

Çështja e të pagjeturve sërish sot në Kuvend

Seanca e Kuvendit të Kosovës e ndërprerë të premten do të vazhdoj sot. Në rend dite do të jenë 13 pika e në mesin e tyre do të jetë edhe votimi i propozim-rezolutës nga interpelanca me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti sipas kërkesës së deputetes së Vetëvendosjes Saranda Bogujevci për […]

Shpërndaje

Dështon sistemi anti-plagjiaturë në Universitetin e Prishtinës

Kompania e cila po merrej me realizimin e këtij softueri vlerëson se është dëmtuar dhe do të ndjek rrugët ligjore. Kanë synim që të avancohen intelektualisht. Mirëpo në ngritjet e tyre akademike, ka studentët që tentojnë të shfrytëzojnë punën e dikujt tjetër. Ndonëse identifikimin e plagjiaturës nuk e kanë të […]

Shpërndaje

Prizren, rritja me shpejtësi e rasteve pozitive po e shqetëson stafin mjekësor

Ndonëse në spitalin e Prizrenit ende ka kapacitete rritja me shpejtësi e rasteve të reja po e shqetëson stafin mjekësor. Që nga 12 nëntori komuna e Prizrenit ka nis të bëjë teste serologjike për personat që kanë dyshime se janë prekur nga covid-19. Por siç deklaron Drejtoresha e Shëndetësisë, Narcize […]

Shpërndaje