Lajme

Shtëpia e Bardhë: Do ta inkurajojmë Qeverinë e re, sapo të formohet, që ta vazhdojë dialogun me Serbinë

Edward Price, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka thënë se SHBA’të do të inkurajojnë qeverinë e re në Kosovë që të vazhdojë normalizimin e marrëdhënieve me BE’në. Një gjë të tillë e ka bërë të ditur gazetarja e pavarur Cristina Maza me anë të […]

Shpërndaje

Pjesëmarrja e qytetarëve në zgjedhjet e 14 shkurtit, komunat serbe prijnë për nga numri i përqindjes

Në zgjedhjet e jashtëzakonshme në Kosovë që u mbajtën më 14 shkurt, pjesëmarrja me përqindjen më të madhe të qytetarëve në votime ishte në komunat me shumicë serbe. Në publikimin e të dhënave nga KQZ’ja, qyteti që kishte përqindjen më të lartë të votuesve ishte Leposaviqi me 85 përqind. Pastaj […]

Shpërndaje

Arrestohet një kapiten policor në Ferizaj, dyshohet për fajde

Inspektorati Policor i Kosovës ka arrestuar sot në orët e pasdites një zyrtar policor me gradën e kapitenit, i cili ishte punonjës në Drejtorinë Rajonale në Ferizaj, me dyshimin se i njëjti ka kryer veprën penale të fajdes. Arrestimi i tij është bërë në flagrancë sot në orët e pasdites […]

Shpërndaje

Liderët kryesorë botërorë urojnë Kosovën për 13-vjetorin e pavarësisë

U.d e presidentit, Vjosa Osmani ka pranuar telegrame urimi për 13-vjetorin e pavarësisë së Kosovës nga Mbretëresha Elizabeth II e Mbretërisë së Bashkuar, presidenti gjerman Frank- Walter Steinmeier, presidenti francez Emmanuel Macron dhe ai italian Sergio Mattarella. Në telegramin e Mbretëreshës Elizabeth II, ajo ka uruar popullin e Kosovës për […]

Shpërndaje

Identifikohen 7 variante të reja të COVID-19 në SHBA

Shkencëtarët kanë identifikuar shtatë variante të reja të koronavirusit që janë shfaqur në Shtetet e Bashkuara, sipas një studimi ende në pritje për t’u miratuar.Të shtatë variantet përmbajnë një mutacion të ngjashëm dhe kanë qenë të shfaqura që në korrik të vitit 2020. Shkencëtarët thonë se nuk është për t’u […]

Shpërndaje

Mustafa i reagon Vulinit: Për gjuhën ofenduese do t’i drejtohemi Gjykatës së Strasburgut

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar i Luginës së Preshevës, Ragmi Mustafa i ka reaguar ministrit të Punëve të Brendshme të Republikës së Serbisë, Aleksandër Vulin, i cili arsyetoi në parlament përdorimin e termit pezhorativ e ofendues “šiptari”. Përmes një statusi në Facebook, Mustafa ka thënë se drejtësi do të kërkojnë […]

Shpërndaje

Anëtari i PSD-së: Me Albin Kurtin mund të përsëritet një diktaturë si e Enver Hoxhës në Shqipëri

Anëtari i Partisë Socialdemokrate, Frashër Krasniqi, po vazhdon ta kritikojë Lëvizjen Vetëvendosje dhe liderin e saj, Albin Kurtin. I ftuar në emisionin Frontal në T7 me Arsim Lanin, Krasniqi ka thënë se me Kurtin mund të përsëritet një diktaturë si ajo e Enver Hoxhës në Shqipëri. Ai ka thënë se […]

Shpërndaje

Trendafilova: Çdo ndryshim i mandatit të Speciales të bëhet vetëm nga BE

Kryetarja e Dhomave të Specializuara në Hagë, Ekaterina Trendafilova thotë se ekzistojnë përpjekje për të minuar punën e Gjykatës që po i heton krimet e pretenduara të kryera nga pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) gjatë vitit 1998-2000. “Përpjekjet për të minuar institucionet tona (Dhomat e Specializuara dhe Zyrën […]

Shpërndaje

Më 19 shkurt promovohet libri “Adem e Hamëz Jashari”

Unioni i Shkrimtarëve dhe i Kritikëve Shqiptarë, përmes një njoftimi për media ka njoftuar se do të organizojnë promovimin e librit “Adem e Hamëz Jashari”. Në njoftim thuhet se promovimi i librit do të bëhet më 19 shkurt, ora 09:30. “Më rastin e ditëlindjes së Hamëz Jasharit, Unioni i Shkrimtarëve […]

Shpërndaje