Lajme

Publikohet lista e plotë e Vetëvendosjes

Lëvizja Vetëvendosje pak minuta pasi ka aplikuar për certifikim në KQZ, ka publikuar edhe listën e plotë të cilës i prinë Albin Kurti dhe numër dy Vjosa Osmani. Glauk Konjufca në këtë listë renditet i treti, i pasuar nga Vasfije Krasniqi dhe Avni Dehari. Lista e plotë: Lista e Referendumit: […]

Shpërndaje

18 subjekte politike kanë aplikuar deri tani për certifikim në KQZ

Sot është afati i fundit për subjektet politike që të aplikojnë për certifikim në zgjedhjet që do të mbahen më 14 shkurt. Deri më tash kanë aplikuar 18 subjekte politike. Kështu bëri të ditur zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi. “Jemi duke pritur aplikimin e subjekteve politike për […]

Shpërndaje

Limaj prezanton kandidatët e Nismas për deputetë nga Suhareka

Kryetari i Nismas Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka prezantuare tre kandidatët për deputet nga komuna e Suharekës, shkruan Gazeta Express. Sipas tij këto personalitet do ta përfaqësojnë zërin e qytetarëve të kësaj komune në legjislaturën e ardhshme në Kuvendin e Kosovës. “Kandidatët tanë nga Theranda, z. Kadri Balaj, znj. Jehona Rrafshi-Lumi, […]

Shpërndaje

Ky është qëndrimi për Kosovën i pasuesit të Merkelit

Armin Laschet, që të shtunën u zgjodh kryetar i ri i Partisë Konservatore Gjermane (CDU), partisë së kancelares Angela Merkel, është i njohur për qëndrimet e tij ndaj Kosovës.Ai kishte kundërshtuar ashpër qëndrimin e politikanit gjerman Thilo Sarrazin që kishte thënë se turqit po e pushtojnë Gjermaninë me natalitet të […]

Shpërndaje

Selmanaj: Në 30 vjet aktivitet, rrëzimi i Kurtit vendimi më i mirë, nominimi i Osmanit eksperimenti më i keq

Anëtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe zëvendëskryeministri në detyrë, Driton Selmanaj, ka folur për të gjitha proceset politike, që nga negociatat për koalicion me VV’në, rrëzimin e Kurtit, largimin e Vjosa Osmanit, Specialen, zgjedhjet e reja e dialogun. Selmanaj ka thënë se veprimi më i mirë i LDK’së në […]

Shpërndaje

Prishtina me reduktime të ujit, kryeshefi i KRU “Prishtina”: Shpresojmë që sot ta kthejmë gjendjen në normalitet

Prishtina ditëve të fundit është duke vazhduar të përballet me reduktime të ujit të pijes, edhe pse niveli i ujit nëpër liqene e lumenjë është rritur, kjo pasi ka pasur rreshje të dendura të shiut dhe borës, të cilat janë duke vazhduar. Ushtruesi i detyrës së Kryeshefit ekzekutiv në Kompaninë […]

Shpërndaje

Edhe Prokuroria e cilëson si të “dyshimtë”, nisin hetimet për vdekjen e policit Fadil Syleviq

Prokuroria Themelore e Prishtinë ka nisur hetimet për vdekjen e ish-zyrtarit të Policisë së Kosovës Fadil Syleviqit. Policia e Kosovës, ka njoftuar se Syleviq është gjetur pa shenja jete në pjesën malore në mes të fshatit Zllatar dhe fshatit Matiçan ne vendin e quajtur “Kërpë”. Zëdhënësja e Prokurorisë Themelore, Laureta […]

Shpërndaje

Osmani uron kryetarin e ri të CDU-së: Kam besim se do të vazhdojë trashëgiminë e Angela Merkel

U.d së presidentit Vjosa Osmani ka uruar kryetarin e ri të CDU’së, Armin Laschet. Osmani ka shkruar se ka besim që Laschet do të vazhdojë trashëgiminë e Kancelares Angela Merkel. “Urime jashtëzakonisht të përzemërta për Armin Laschet për zgjedhjen si kryetar i ri i CDU’së. Kam besim se z. Laschet […]

Shpërndaje