Lajme

Deputeti i PDK’së thotë se në disa shkolla punëtorët teknik e bëjnë dezinfektimin e objektit vetëm me ujë

Deputeti i PDK’së, Sejdi Hoxha në seancën e sotme të Kuvendit ka pasur disa pyetje për Ministrin e Arsimit, Ramë Likaj. Ai ka thënë se nuk është normale që në shkolla matjen e temperaturës për nxënësit ta bëjnë punëtorët teknik. Sipas tij, një gjë të tillë duhet ta bëjnë punëtorët […]

Shpërndaje

Mimoza Kusari publikon foto të Gjakovës: Janë prerë drunjtë 50 vjeçar për të ndërtuar rrugë

Deputetja Mimoza Kusari ka publikuar sot disa fotografi të Komunës së Gjakovës, ku thotë se nga komuna janë prerë drunjtë 50 vjecar për të ndërtuar rrugë për makina. “Kështu u zgjua sot Gjakova. Drunjët 40 – 50 vjeçar u prenë në rrugën kryesore të qytetit “Nëna Terezë”, për t’u zgjeru […]

Shpërndaje

Ministri i Arsimit tregon se si vepron shkolla nëse një mësimdhënës infektohet me COVID-19

Kuvendi i Kosovës është duke mbajtur seancë plenare, në të cilën po mbahet interpelancë e ministrit të Arsimit, Ramë Likaj lidhur me fillimin e vitit të ri shkollor në kushte pandemie. Para deputetëve, Likaj tha se janë bërë të gjithë përgatitjet e nevojshme për mbarëvajtjen e kombinuar dhe sipas planit […]

Shpërndaje

E tmerrshme: Pejani e rreh gruan dhe e përzë nga shtëpia bashkë me tre fëmijët

Policia e Kosovës ka arrestuar një burrë në pejë, meqenëse pas një mosmarrëveshje verbale e ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij dhe e ka larguar nga shtëpia bashkë me tre fëmijët e tyre. Me vendim të prokurorit, i dyshuari pas intervistimit është dërguar në mbajtje. “Pejë 17.09.2020-20:00. Është arrestuar i […]

Shpërndaje

Avokati Koci pas dënimit të Shukri Bujës thotë se procesi kishte shkelje, paralajmëron ankesë

Ish-kryetari i Lipjanit, Shukri Buja, sot është dënuar me dy vite burgim nga Gjykata Themelore. Sipas avokatit të tij, Arianit Koci, kishte shumë shkelje në këtë proces gjyqësor dhe ka paralajmëruar ankesë. Për këtë, avokati i tij, Arianit Koci ka deklaruar se Gjykata nuk i kishte dhënë kohë të duhur […]

Shpërndaje

Gjysma e qytetarëve do të marrin vetëm 31 euro nga Trusti, nëse miratohet ligji

Agron Demi nga instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensionalë, mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi se sjellja e politikanëve ndaj qytetarëve është sjellje prej sadistësh. “Gjysma e kontributpaguesve pensionalë mesatarisht mund të tërheqin nga Trusti… vetëm 31 euro. Me siguri […]

Shpërndaje

Maqedonia pritet që t’i hapë kufijtë javën e ardhshme me vendet e rajonit

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se vendet e rajonit gjatë javës së ardhshme do të marrin vendim përfundimtar për hapje të kufijve. Mbledhja e ardhshme për regjimin e lëvizjes së qytetarëve nga rajoni do të zhvillohet ‘online’ mes gjashtë vende nga Ballkani Perëndimor, përfshirë këtu Bullgarinë dhe Greqinë. Ministri […]

Shpërndaje

Shukri Buja dënohet me dy vjet burg nga gjykata

Gjykata ka marrë vendim për Shukri Bujën, ish-kryetarin e Lipjanit të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Buja, nga gjykata është dënuar me 2 vjet burgim. I akuzuari tjetër në këtë rast, Alit Gashi është dënuar me 6 muaj burgim i cili mund të zëvendësohet me 2 mijë euro gjobë. […]

Shpërndaje