Kuriozitete

Si duhet të veproni deri sa po ndodh një tërmet

Tërmetet ndodhin për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike, lëvizjes së kores së tokës apo shpërthimeve shumë të mëdha që lëshojnë shumë energji, dhe si pasojë ndodhë lëkundja e tokës (e njohur si tërmet).Tërmetet nuk mund të parashikohen, por mund të mësojmë se si të mbrohemi prej tyre. Nga intensiteti […]

Shpërndaje

Shkenca e pranon: Nëse çiftet bëjnë këtë gjë bashkë, lidhja e tyre do të zgjasë përgjithmonë

Çfarë ndodh me jetën tuaj nëse gjendeni papritur në një marrëdhënie për të cilën keni ëndërruar gjithmonë? Si ta bëni atë të zgjasë deri në fund të jetës? Profesori i psikologjisë në UC Berkeley, Dacher Keltner ka bërë disa hulumtime të menduara mbi këtë temë. Keltner është një ekspert për […]

Shpërndaje

8 fakte interesante mbi Albert Ajnshtajnin

Albert Ajnshtajn, ishte një fizikant me origjinë gjermane i cili zhvilloi teoritë e veçanta dhe të përgjithshme të relativitetit, duke fituar çmimin Nobel për Fizikë me 1921. Ajnshtajni në përgjithësi konsiderohet si fizikanti më me ndikim i shekullit të 20-të, transmeton Gazeta Metro. Këto janë disa nga faktet më interesante […]

Shpërndaje

Horoskopi Ditor 25 Nëntor 2019

Horoskopi Ditor 25 Nëntor 2019 Dashi 21 Mars – 19 Prill Dashuria: Historia e dashurisë me të dashurin tuaj po kalon një kohë të vështirë. Reflektoni për atë që nuk vjen nga ana tjetër, por mos harroni gabimet tuaja! Beqarët do kalojnë momente intriguese dhe mbase gjejnë dikë që mund […]

Shpërndaje

Horoskopi Ditor 21 Nëntor 2019

Horoskopi Ditor 21 Nëntor 2019 Dashi 21 Mars – 19 Prill Kjo e enjte do të sjellë zgjidhje për një sërë çështjesh me interes. Bëni mirë që ti zgjidhni sa më parë, për sa kohë që nuk e keni Marsin kundër. Tregohuni të kujdesshëm, pasi mund të lodheni. Demi 20 […]

Shpërndaje

Horoskopi Ditor 21 Nëntor 2019

Horoskopi Ditor 21 Nëntor 2019 Dashi 21 Mars – 19 Prill Kjo e enjte do të sjellë zgjidhje për një sërë çështjesh me interes. Bëni mirë që ti zgjidhni sa më parë, për sa kohë që nuk e keni Marsin kundër. Tregohuni të kujdesshëm, pasi mund të lodheni. Demi 20 […]

Shpërndaje