Kuriozitete

Kjo është vajza më elastike në botë

Gjimnastja 12-vjeçarja, Liberty Barros, ka një talent unik pasi mund të përkulë trupin e saj në pozicione krejtësisht të pazakonta. Trupi i saj elastik, i ka dhënë asaj pseudonimin Elastigirl, pas personazhit në filmat e Disney dhe Pixar te “The Incredibles”. Barros tregon se e zbuloi aftësinë e saj teksa […]

Shpërndaje

Fetahu: Edhe arti flet me ngjyrat kuq e zi

Për t’u përshtatur me simbolikën kombëtare të flamurit kuq e zi, artistja Argenita Fetahu ka vendosur që artin e pikturës ta aplikojë në fytyrën dhe duart e njeriut, ku ngjyrat dominante të flamurit ka arritur t’i shkrijë në një art më të rrallë. Artistja piktore ka hedhur ngjyrat e saj […]

Shpërndaje

Nagavci: Është momenti që të shihet nëse PDK-ja është vërtetë në opozitë

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci vlerëson se do ishte mirë që Partia Demokratike e Kosovës të japin nënshkrimet, së paku për thirrjen e seancës. Sipas Nagavcit, tani është koha që të shihet nëse partia e Kadri Veselit, është vërtetë një opozitë, apo është me Qeverinë. “Ne jemi bazuar […]

Shpërndaje

Pesëmbëdhjetë pandemitë që ndryshuan historinë

Në fushën e sëmundjeve infektive, pandemia është skenari më i keq. Kur një epidemi përhapet përtej kufijve të një vendi, sëmundja bëhet zyrtarisht pandemike, si COVID 19. Sëmundjet ngjitëse ekzistonin gjatë epokës së lashtë, por kalimi në jetën agrare 10,000 vjet më parë krijoi një hapësirë që i bëri epidemitë […]

Shpërndaje

Bill Gates kishte paralajmëruar virusin më 2015

Themeluesi i Koorporatës Microsoft, njëherësh edhe zhvillues i shumë programeve kompjuterike, Bill Gates, kishte paralajmëruar virusin Corona në një prezantim shkencor në fjalimet e njohura Ted Talk. Ai këtë paralajmërim e kishte bërë në vitin 2015, kur kishte theksuar se është investuar shumë në teknologji armatimi ushtarak, dhe shumë pak […]

Shpërndaje

Inteligjenca artificiale zgjidh problemin e lajmeve të rreme

Këtë vit, në fillim të nëntorit, mbahen zgjedhjet presidenciale në SHBA. Viti i kaluar u shënua nga një fushatë parazgjedhore përplot me “lajme të rreme” që rezultuan që lajmet e rreme u zbuluan dhe u eliminuan gjithnjë e më shumë nga rrjetet sociale dhe platformat e tjera. Në SHBA, veçanërisht […]

Shpërndaje