Ekonomi

​Bizneset me shitje të pakta pas rihapjes, konsiderojnë se mund të falimentojnë

Lehtësimi i masave gjatë pandemisë Covid-19, ka bërë që prej fillimit të javës të hapen shumë dyqane me aksesor të ndryshëm. Por dëmet e bllokimit dy mujor po vazhdojnë të jenë evidente, pasi interesimi i qytetarëve përkundër hapjes është i vogël. Pronarët e këtyre dyqaneve thonë se masat e kufizimit […]

Shpërndaje

Kryetari i Prishtinës alarmon se mund të humbim 50 mijë vende pune, kërkon miratim të një pakoje substanciale

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë thirrje që të gjithë akterët politikë të dakordohen për një pako të përbashkët substanciale për ekonominë. Ahmeti ka thënë se sipas Bankës Botërore në Kosovë rënia ekonomikë do të jetë nga 4.5 për qind deri në 11 për qind që nënkupton se do […]

Shpërndaje

Shefja e FMN-së paralajmëron përkeqësim të gjendjes ekonomike globale

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, të premten paralajmëroi se parashikimi për ekonominë globale dhe kërkoi nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina që të mos e rindezin luftën ekonomike mes vete, që do ta dobësonte rimëkëmbjen nga pandemia e koronavirusit. Gjatë një konference virtuale në internet, Georgieva tha për […]

Shpërndaje

Kurti i jep autorizim Bislimit t’i marrë 48 milionë dollarë kredi për ta luftuar COVID -19

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, sot ka autorizuar ministrin e Financave, Besnik Bislimin për të marrë kredi nga Banka Botërore në vlerë të 48 milionë dollarëve me qëllim të luftimit të COVID-19. Një vendim i tillë është marrë në mbledhjen e sotme të Qeverisë. Qeveria në detyrë e Republikës së […]

Shpërndaje

Heqja e taksës, rreth 30 milionë euro importe nga Serbia

U kritikua shumë në vend. Madje vendosjen e masës së reciprociteti e kritikuan hapur edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. E që nga heqja e tarifës e vendosja e reciprocitetit importi është rritur. Zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci shtoi se,  importit është më i vogel se në periudhen para vendosjes […]

Shpërndaje

​Ekzekutohen pagat e para për punonjësit e sektorit privat

Punëtorët e sektorit privat kanë marrë sot një lajm të mirë. Ministria e Financave dhe Transfereve njofton se sot Thesari i Kosovës ka urdhëruar ekzekutimin e pagesave sipas vendimit të qeverisë për pakon emergjente 31/2020, përkatësisht masën 3, për 41,177 punonjës përfitues, pas aprovimit nga komisioni i autorizuar për shqyrtimin […]

Shpërndaje