Ekonomi

Ndalohet për 48 orë Kadri Shala, pronari i kompanisë në të cilën u transferuan mbi 2 milionë euro të shtetit

Pas intervistimit disa orësh në polici, prokurori ka marrë vendim për ndalimin e Kadri Shalës në kohëzgjatje prej 48 orësh. Pronari i kompanisë “LDA Group”, Kadri Shala, ku dyshohet se janë transferuar 2.1 milionë euro u vëtëdorëzua sot në polici, ndërsa lajmin për ndalimin e tij e ka bërë të […]

Shpërndaje

IuteCredit e dërgon në Gjykatën e Arbitrazhin shtetin e Kosovës

Kosova shumë shpejt do të përballet në Gjykatën e Arbitrazhit pasi është paditur nga institucioni mikrofinanciar IuteCredit. Lajmin e ka bërë të ditur, ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, gjatë një takimi që ka pasur me guvernatorin e Bankës Qendrore, Fehmi Mehmeti, i cili ka shprehur shqetësimin e tij rreth dërgimit […]

Shpërndaje

Skema e vjedhjes së 2 milionë eurove – 17 llogaritë në të cilat u shpërndanë paratë e Thesarit të Shtetit

Pas transferimit ilegal të dy milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i Shtetit në llogarinë e kompanisë private LDA Group SH.P.K më 9 tetor, një shumë prej mbi 1 milionë e 300 mijë eurove është procesuar në 17 xhirollogari të tjera. Nga këto, 17 llogari, paratë janë shpërndarë në […]

Shpërndaje

Hyrja me pagesë në Prishtinë, Selimi thotë se minimumi do të jetë 10 euro

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Selim Pacolli, ka dhënë detaje lidhur me implementimin e projektit për parkingjet në periferi të kësaj komune. Pacolli deklaroi se ky projekt do duhej të ishte zgjidhja për mbingarkesën dhe rrezikun që iu shkaktohej qytetarëve të Prishtinës, nga veturat dhe ndotja e ajrit nga to. […]

Shpërndaje

Punëtorët e tetë ndërmarrjeve që “pritet të punojnë përgjithmonë nga distanca”: Nga Facebook e Twitter deri tek Dropbox

Ndërsa Shtetet e Bashkuara po përgatiten për një valë tjetër të coronavirusit, disa kompani po bëjnë plane që punëtorët e tyre të punojnë përgjithmonë në distancë. Këtu janë disa kompani që mund të mos kthehen kurrë në strukturën e një zyre tradicionale. Dropbox Pothuajse 3,000 punonjës të kompanisë teknologjike do […]

Shpërndaje

Trendi i ri i kinemave amerikane – biletë vjetore

Një Benjamin Franklin i freskët mund t’ju sjellë teatrin tuaj privat të filmave AMC. Kinematë AMC i bashkohen trendit më të ri të botëror – biletë vjetore. Sipas ueb-faqes së saj, tarifat fillojnë me 99 dollarë, duke përjashtuar taksën dhe shkojnë deri në 349 dollarë në varësi të filmit, vendndodhjes […]

Shpërndaje

Afër 10 mijë biznese morën subvencione nga Fondi për Rimëkëmbje Ekonomike

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se shumica e bizneseve tashmë i kanë pranuar subvencionet në bazë të numrit të të punësuarve. “Afërsisht 10 mijë biznese nga 36,679 sa janë përfituesit total të subvencioneve, ende nuk i kanë përditësuar të dhënat në EDI, andaj ftohen t’i përditësojnë këto të […]

Shpërndaje

Miratohet kredia e Bankës për Zhvillim për Kosovën në vlerë 30 milionë euro

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë shqyrtuar dhe miratuar projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes Kornizë për Kredi ndërmjet Bankës për Zhvillim të Këshillit të Evropës dhe Kosovës – instrumenti për financim të sektorit publik për reagim emergjent ndaj COVID-19. Ministrja e financave, Hykmete Bajrami në arsyetimin e kësaj marrëveshje tha […]

Shpërndaje