Diaspora

Suzana Shkreli, shqiptarja e parë në Kongresin Amerikan

Prokuroja shqiptaro amerikane, fitoi përballë kandidaturave të tjera demokrate, dhe tani garon përballë republikanit Mike Bishop, i cili ka qenë dy herë, pjesë e Kongresit. Por, kush është Suzanna Shkreli? E lindur dhe rritur në Michigan, por me prejardhje nga Malësia e Madhe, është fëmijë i dy prindërve nga Ulqini […]

Shpërndaje

“Yjet e Kosovës”, ekspozitë për nder të shenjtërimit të Nënë Terezës

 Më 26 shtator, shoqata “Yjet e Kosovës” në Emmendigen të Gjermanisë për nder të shenjtërimit të Nënë Terezës organizon një ekspozitë me vepra artistike, skulptura, piktura etj. kushtuar Nënë Terezës. Ekspozita hapet në orën 19.00 Do të ekspozohen punime të artistëve: Gjelosh Gjokaj, Mal Myrtaj, Bukurije Dalladaku, Habin Shashivari, Augustin […]

Shpërndaje

Shoferi kosovar, me patentë të rremë në rrugët e Austrisë

I riu kishte marrë me qira një veturë dhe derisa ngaste në drejtim të Shardingut, ai rrëshqet dhe përplaset në anësoret e autostradës. Djaloshi, së bashku me pasagjerin tjetër, po ashtu nga Kosova, shpëtuan fatmirësisht pa dëmtime, shkruan nachrichten.at, përcjell albinfo.ch. Në vendin e ngjarjes erdhi policia, ku shoferi i veturës iu […]

Shpërndaje

Arrestohen shtatë shqiptarë në Gjermani

Policia gjermane ka njoftuar se ka kryer një bastisje të suksesshme, duke arrestuar shtatë shtetas nga Shqipëria, shkruajnë mediat gjermane, transmeton albinfo.ch. Ngjarja ka ndodhur në një qendër strehimi në Bon të Gjermanisë, ku njoftohet se kanë marrë pjesë rreth 150 policë gjermane, çka tregon për atë çfarë ka ndodhur. […]

Shpërndaje

U ndalohet hyrja në diskotekë, vetëm pse janë shqiptarë?

Vazhdimisht në diskotekat zvicerane ndodhin raste që të huajve dhe në veçanti shqiptarëve, t`u ndalohet hyrja. Rreth kësaj teme është shkruar shpesh nga mediat e këtushme dhe së fundi një rast të tillë që merr kahje të dukurisë, e aktualizon 20minuten.ch. Besnik Ziba është një taksist në St. Gallen dhe […]

Shpërndaje

Koncert bamirësie për familjen shqiptare

Familja Tragaj nga Shqipëria jeton në kushte shumë të rënda. Ata më parë ishin në Gjermani. Për këtë arsye disa studentë gjermanë kanë marrë një iniciativë që të ndihmojnë familjen shqiptare, duke organizuar një koncert, derisa të ardhurat do të shkonin për familjen shqiptare, shkruan albinfo.ch. Edhe para se shqiptarët […]

Shpërndaje

13 mijë shqiptarë të konvertuar në krishterë

Kështu thuhet në një Studim me titull “Besimtarët në Krisht me të kaluar myslimane: Një Census global”, me autorë Duane Alexander Miller, nga Universiteti “St. Mary’s” në San Antonio, Texas dhe Patrick Johnstone, nga WEC International Singapore, lidhu me besimin në Shqipëri. Sipas tyre Shqipëria është në vendin e parë […]

Shpërndaje