Diaspora

“Yjet e Kosovës”, ekspozitë për nder të shenjtërimit të Nënë Terezës

 Më 26 shtator, shoqata “Yjet e Kosovës” në Emmendigen të Gjermanisë për nder të shenjtërimit të Nënë Terezës organizon një ekspozitë me vepra artistike, skulptura, piktura etj. kushtuar Nënë Terezës. Ekspozita hapet në orën 19.00 Do të ekspozohen punime të artistëve: Gjelosh Gjokaj, Mal Myrtaj, Bukurije Dalladaku, Habin Shashivari, Augustin […]

Shpërndaje

Arrestohen shtatë shqiptarë në Gjermani

Policia gjermane ka njoftuar se ka kryer një bastisje të suksesshme, duke arrestuar shtatë shtetas nga Shqipëria, shkruajnë mediat gjermane, transmeton albinfo.ch. Ngjarja ka ndodhur në një qendër strehimi në Bon të Gjermanisë, ku njoftohet se kanë marrë pjesë rreth 150 policë gjermane, çka tregon për atë çfarë ka ndodhur. […]

Shpërndaje

Koncert bamirësie për familjen shqiptare

Familja Tragaj nga Shqipëria jeton në kushte shumë të rënda. Ata më parë ishin në Gjermani. Për këtë arsye disa studentë gjermanë kanë marrë një iniciativë që të ndihmojnë familjen shqiptare, duke organizuar një koncert, derisa të ardhurat do të shkonin për familjen shqiptare, shkruan albinfo.ch. Edhe para se shqiptarët […]

Shpërndaje

13 mijë shqiptarë të konvertuar në krishterë

Kështu thuhet në një Studim me titull “Besimtarët në Krisht me të kaluar myslimane: Një Census global”, me autorë Duane Alexander Miller, nga Universiteti “St. Mary’s” në San Antonio, Texas dhe Patrick Johnstone, nga WEC International Singapore, lidhu me besimin në Shqipëri. Sipas tyre Shqipëria është në vendin e parë […]

Shpërndaje