Diaspora

Gjermania – shteti me më së shumti diasporë shqiptare të regjistruar

Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike ka bërë sot prezantimin e publikimit ‘Rezultatet Preliminare të Regjistrit të Diasporës sipas ndarjes më të lartë administrative territoriale nëpër shtete’. Zëvendësministri në detyrë i Diasporës, Isni Kilaj iu bëri thirrje të gjithë shqiptarëve të diasporës të regjistrohen, pasi sipas tij, ata i duhen […]

Shpërndaje

Gjermani Beyer raportues për Kosovën në Këshillin e Evropës

Deputeti i Bundestagut gjerman, Peter Beyer është përzgjedhur raportues për Kosovën në Këshillin e Evropës. Këtë e ka konfirmuar për KosovaPress, edhe shefi i delegacionit të Kuvendit të Republikës së Kosovës për Politikë të Jashtme, Xhavit Haliti, teksa tha se kanë arritur të neglizhojnë pretendimin e rusit Alexei Kondratiev në […]

Shpërndaje

Detaje nga aksidenti me motoçikletë në Gjermani ku humbi jetën një kosovar

Pasditen e së shtunës në Huckelhoven Mokwastrasse të Gjermanisë ka humbur jetën një36-vjeçar nga Kosova. L.M. nga Mitrovica u aksidentua për vdekje derisa ishte duke e drejtuar motoçikletën e tij. Mediat gjermane kanë dhënë detaje rreth aksidentit. L.M. kishte humbur kontrollin mbi motoçikletën e tij, ndërkaq autoritetet gjermane kanë thënë […]

Shpërndaje