Diaspora

Tragjedi në Gjermani: Kosovari vret bashkëshorten, vajzën 17-vjeçare dhe më pas veten

Një tragjedi ka ndodhur sot në Isselburg të Gjermanisë, ku një shqiptar nga Kosova ka vrarë bashkëshorten, vajzën e më pas veten. “Sipas njoftimeve të para 51-vjeçari ka dashur të vrasë bashkëshorten dhe dy fëmijët. Para ngjarjes këtë mëngjes ai kishte njoftuar një të njohshëm, i cili më pas ka […]

Shpërndaje

Detajet tjera nga krimi në Gjermani ku shqiptari vrau kunatën

Të shtunën në mbrëmje një krim i rëndë ka ndodhur në Gjermani. Një 48-vjeçar nga Kosova ka vrarë kunatën e tij 33-vjeçare dhe ka plagosur rëndë vëllaun e tij 38-vjeç. Gruaja 33-vjeçare, raportohet se vdiq rrugës për në spital. Ngjarja tragjike ka ndodhur në Lohne të Bielefeldit. Mediat gjermane raportojnë […]

Shpërndaje

60% më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Numri i përgjysmuar i mërgimtareve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria. Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë. Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarëve zviceranë, këtë vit kanë […]

Shpërndaje

Deputeti i PDK-së: Ne duhet ta kemi Presidencën

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Sejdi Hoxha ishte i ftuari i radhës në emisionin Frontal në T7. Ai foli edhe për çështjen e presidentit, temë kjo e hapur nga të gjitha partitë polkitike në vend. “PDK-ja i mirëpret të gjitha kandidaturat e mundshme për president. Ne kemi një […]

Shpërndaje

Mbi 240 milionë euro më pak nga mosardhja e diasporës

Afro 1 milionë udhëtarë më pak se vitin paraprak, kanë hyrë në Kosovë përmes aeroporti. Është vendi ku shumë persona presin të afërmit e tyre kur vijnë nga diaspora. Por, gjatë vitit 2020 fluksi i udhëtarëve në aeroportin Adem Jashari në Prishtinë, ka qenë dukshëm më i ulët. Për shkak […]

Shpërndaje

Kurti diskuton me mjekët dhe stafin shëndetësor shqiptar nga Zvicra

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka mbajtur sot në Aargau të Zvicrës një bisedë tematike me mjekë dhe stafin shëndetësor shqiptarë nga Zvicra, në të cilën u kyç virtualisht edhe ish-ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia. Me këtë rast janë shkëmbyer përvojat me sisteme dhe në sektorë të ndryshëm shëndetësorë […]

Shpërndaje

Trupat e pajetë të kosovarëve që vdiqën në Gjermani nisen për në Kosovë, nesër bëhet varrimi

Nesër pritet t’u jepet lamtumira e fundit dy kosovarëve që vdiqën dje në aksidentin tragjik në Gjermani. Teksa ka folur për Klan Kosova njëri nga familjarët e viktimave, ka njoftuar se trupat e pajetë të 13 vjeçarit dhe 17 vjeçarit janë nisur për në Kosovë, ndërsa varrimi do të bëhet […]

Shpërndaje

Pamje nga vendi ku ndodhi rasti tragjik në Gjermani, ndizen qirinj në përkujtim të vëllezërve Arifi

Dy vëllezër nga Komuna e Deçanit, banorë të Gjermanisë, kanë vdekur mëngjesin e ditës së sotme pasi janë goditur nga treni. Familjar dhe miq të familjes kanë dalë në vendin e ngjarjes për të ndezur qirinj dhe për të dërguar lule në nderim dhe përkujtim të dy vëllezërve që humbën […]

Shpërndaje

Kosovari vret gruan në Gjermani

Rreth orës 15 të enjten pasdite, një person u paraqit në një stacion policie të qytetit Regensburg për të informuar se ai kishte vrarë gruan e tij në një apartament në këtë qytet “Menjëherë më pas, kolegët shkuan me makinë drejt banesës së burrit. Atje ata gjetën kufomën e një […]

Shpërndaje