Diaspora

Ministrja e Financave: Qeveria mbulon policën e sigurimit, mund ta shkarkoni vetëm në telefon

Shefja e Financave të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se bashkatdhetarët mund ta shkarkojnë falas policën e sigurimit (http://www.bks-ks.org), pas vendimit të Qeverisë, dhe të mos e shtypin, por ta tregojnë në telefonin e tyre. Ajo ka thënë se në këtë mënyrë bëhet edhe shmangia e kolonave të gjata në […]

Shpërndaje

Nga java e ardhshme kosovarët që kthehen në Gjermani e kanë obligativ testin për COVID-19

Ambasada e Kosovës në Gjermani u ka bërë thirrje të gjithë atyre që kanë kaluar apo po kalojnë pushimet në Kosovë që t’i kenë parasysh udhëzimet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës. Përrmes një postimi në faqen zyrtare në Facebook, Ambasada ka bërë me dije se të gjithë […]

Shpërndaje

Këtë vit mërgimtarët nuk do ta paguajnë sigurimin e veturës për të hyrë në Kosovë

Është nënshkruar marrëveshja për mbulimin e primit të sigurimit kufitar për bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë në territorin e Republikës së Kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Financave, nëpërmjet një komunikate për media. “Sot, u bë nënshkrimi i marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Financave, Ministrisë […]

Shpërndaje

Musliu për VV-në: Diaspora nuk ua kishte me borxh privimin nga e drejta për të ardhur në vendlindje

Shkruan: Ganimete Musliu Diaspora nuk au kishte borxh privimin nga e drejta për të ardhur ne Vëndlindje. Kjo është mirënjohja e VV- se ndaj Diaspores. VV ne pikun e pandemise pikerisht me 12 qershor organizoj manifestim-proteste pa respektuar asnje nga masat e nevojshme kunder virusit covid19. Ata riaktivizuan virusin Covid-19 […]

Shpërndaje