Diaspora

Mbi 700 mijë euro nga diaspora

Qeveria hartoi pakon emergjente fiskale dhe përmes saj tentoi t`i ndihmonte biznes. Por kjo ndihmë po del të jetë e pamjaftueshme që ato ta marrin vetën  nga këto 2 muaj që nuk punuan. Madje për tu përballur me këtë gjendje, kryeministri në detyrë, Albin Kurti kërkoi ndihmë edhe nga bashkëatdhetarët. […]

Shpërndaje

Diaspora dërgoi afër 700 mijë euro për ta luftuar koronavirusin në Kosovë

Kërkoi ndihmë financiare nga bashkatdhetarët. Kryeministri në detyrë Albin Kurti këtë e bëri me arsyetimin se pas ardhjes në qeveri, fondin rezervë e gjeti të zbrazur ndërsa vendi po përballet me pandeminë COVID-19. E dy javë pas hapjes së xhirollogarisë nga qeveria, deri më tani janë mbledhur afër 700 mijë […]

Shpërndaje

Diaspora ndihmon Kosovën, mblidhen mbi 300 mijë euro në fondin e inicuar nga qeveria

Diaspora kosovare po vazhdon t’i dalë në ndihmë Kosovës. Deri tash, në llogarinë e hapur nga qeveria e Kosovës, janë grumbulluar gjithësej mbi 300 mijë euro. Këtë e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook, zëdhënsi i qeverisë, Përparim Kryeziu. “Ndërkohë, diaspora po vazhdon t’i përgjigjet […]

Shpërndaje

Me këtë këngë artisti shqiptar do ta prezantojë Zvicrën në Eurovision 2020

Artisti shqiptar, Gjon’s Tears është përzgjedhur të përfaqësojë shtetin e Zvicrën në festivalin e këngës në Evropë, Eurovision 2020. Një shqiptar me një këngë franceze, do të prezantojë shtetin e Zvicrës në Eurovision këtë vit. Bëhet fjalë për 21-vjeçarin Gjon Muharremaj, i njohur me emrin artistik Gjon’s Tears, i cili […]

Shpërndaje

Rami Morina, një asistente stomatologjike, që udhëheq ordinancën në Gjenevë

Rami Morina pati guximin që të iniciojë një projekt mjaft të pazakonshëm, ndoshta të vetmin të këtij lloji në këtë fushë: që ajo, si ndihmëse stomatologu, të marrë udhëheqjen e një ordinance stomatologjike. E ardhur në Gjenevë në vitin 1989 si një vajzë 14 vjeçare, Ramize Lenjani Morina, ose Rami, si e njohin shoqëria e […]

Shpërndaje

Gjermania premton mbështetje të vazhdueshme për bujqit kosovarë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, ka pritur sot në takim ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, me të cilin biseduan rreth politikave zhvillimore në bujqësi dhe objektivat e kësaj ministrie për fuqizimin e mëtejmë të këtij sektori. Mustafa ka falënderuar Heldt për mbështetjen që Gjermania […]

Shpërndaje