Diaspora

Kurti diskuton me mjekët dhe stafin shëndetësor shqiptar nga Zvicra

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka mbajtur sot në Aargau të Zvicrës një bisedë tematike me mjekë dhe stafin shëndetësor shqiptarë nga Zvicra, në të cilën u kyç virtualisht edhe ish-ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia. Me këtë rast janë shkëmbyer përvojat me sisteme dhe në sektorë të ndryshëm shëndetësorë […]

Shpërndaje

Trupat e pajetë të kosovarëve që vdiqën në Gjermani nisen për në Kosovë, nesër bëhet varrimi

Nesër pritet t’u jepet lamtumira e fundit dy kosovarëve që vdiqën dje në aksidentin tragjik në Gjermani. Teksa ka folur për Klan Kosova njëri nga familjarët e viktimave, ka njoftuar se trupat e pajetë të 13 vjeçarit dhe 17 vjeçarit janë nisur për në Kosovë, ndërsa varrimi do të bëhet […]

Shpërndaje

Pamje nga vendi ku ndodhi rasti tragjik në Gjermani, ndizen qirinj në përkujtim të vëllezërve Arifi

Dy vëllezër nga Komuna e Deçanit, banorë të Gjermanisë, kanë vdekur mëngjesin e ditës së sotme pasi janë goditur nga treni. Familjar dhe miq të familjes kanë dalë në vendin e ngjarjes për të ndezur qirinj dhe për të dërguar lule në nderim dhe përkujtim të dy vëllezërve që humbën […]

Shpërndaje

Kosovari vret gruan në Gjermani

Rreth orës 15 të enjten pasdite, një person u paraqit në një stacion policie të qytetit Regensburg për të informuar se ai kishte vrarë gruan e tij në një apartament në këtë qytet “Menjëherë më pas, kolegët shkuan me makinë drejt banesës së burrit. Atje ata gjetën kufomën e një […]

Shpërndaje

Pas heqjes së masës për karantinim, mërgimtarët që jetojnë në Zvicër ia mësyjnë Kosovës

Brenda katër ditëve të ardhshme, në aeroportin e Prishtinës pritet të arrijnë rreth njëzet mijë bashkatdhetarë”, kështu ka bërë të ditur ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook. Zyrtari për informim i Aeroportit të Prishtinës, Bujar Gashi, në një prononcim për klankosova ka […]

Shpërndaje

Vlerësohet kontributi i diasporës nga Gjermania për luftimin e pandemisë COVID-19

Menaxhimi i pandemisë me coronavirus dhe kontributi i diasporës nga Gjermania, ka qenë temë e debatit të sotëm në mes profesionistëve shëndetësorë nga Kosova dhe Gjermania. Në këtë takim virtual mes profesionistëve shëndetësor nga Gjermania, Kosova dhe Shqipëria, janë trajtuar mundësitë, sfidat e bashkëpunimit dhe angazhimin profesional në vendet e […]

Shpërndaje

Diaspora thyen rekord të dërgesave, për tetë muaj në Kosovë solli mbi 600 milionë euro

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për muajin gusht 2020, diaspora ka dërguar rreth 7 milionë euro më shumë sesa muaji i njëjtë i vitit të kaluar. Të dhënat tregojnë se […]

Shpërndaje

Gjermania organizon koncerte me numër të madh të pjesëmarrësve, për të studiuar pandeminë

Tre koncerte janë organizuar në Gjermani për t’ju mundësuar shkencëtarëve të hetojnë rreziqet e ngjarjeve të tilla masive gjatë kësaj pandemie. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, rreth 4,000 vullnetarë të shëndetshëm nga mosha 18 deri në 50 vjeç iu bashkuan këtij studimi i cili do të kryhet nga Universiteti […]

Shpërndaje

Kosovarët që kthehen në Gjermani, nga nesër do të obligohen të testohen për Covid-19

Ambasada e Kosovës në Gjermani ka njoftuar se që nga nesër, të gjithë qytetarët, banorë rezidentë në Gjermani apo që kalojnë pushimet verore në Kosovë do të obligohen të testohen për COVID-19 sapo të kthehen në Gjermani. “Nga data 8 Gusht 2020, me vendim të Qeverisë së Gjermanisë, testimi për […]

Shpërndaje