Bill Gates kishte paralajmëruar virusin më 2015

Themeluesi i Koorporatës Microsoft, njëherësh edhe zhvillues i shumë programeve kompjuterike, Bill Gates, kishte paralajmëruar virusin Corona në një prezantim shkencor në fjalimet e njohura Ted Talk.

Ai këtë paralajmërim e kishte bërë në vitin 2015, kur kishte theksuar se është investuar shumë në teknologji armatimi ushtarak, dhe shumë pak në mbrojtje mikrobiologjike dhe virale.

“Katastrofa e ardhshme nuk do të duket si një shpërthim i bombës atomike, por si një mikro virus që do të shkatërrojë jetë”, kishte thënë Bill Gates gjatë prezentimimit me 2015.

Për më shumë, ndiqeni fjalimin e plotë të tij në videon e mëposhtme.

 

Shpërndaje

4 Comments

  1. Hi my loved one! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all important infos. I’d like to look extra posts like this .

  2. Great V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

  3. naturally like your web site however you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the truth nevertheless I will certainly come back again.

  4. Great write-up, I am regular visitor of one’s web site, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

Leave a Comment

Your email address will not be published.